REKLAMA
Aktualijos Kultūra Jaunimas Sportas Sveikata Interviu Kuršėniškių nuomonė Kuršėnai spaudoje Pranešk apie įvykį

Interviu: Kuršėnų turgaus ateitis

Kuršėnai – miestas, skaičiuojantis ne vieną šimtmetį. Vadinasi, ir turgus gyvuoja ne vieną dešimtmetį. Ypač dideli turgūs  vykdavo 1899 metais, kai mieste  gyveno jau 3189 žmonės. Iš jų nemažai buvo prekybininkų ir amatininkų. Laikas bėga, o turgus Kuršėnuose vis dar populiarus. 2011- aisiais  mieste apie 14 000 gyventojų, o  Lietuvoje nesibaigianti ekonominė krizė, didelė gyventojų emigracija. Taigi įdomu per laiko prizmę pažvelgti į nedidelio provincijos miesto prie Ventos žmonių susibūrimo, bendravimo, tradicijų puoselėjimo vietą – Kuršėnų turgų. Pokalbiui pasikviečiau Kuršėnų turgaus direktorę Rimą Kasparienę.

Gerb. direktore, kaip sekasi Kuršėnų turgui ir jo prekeiviams šiuo nelengvu ekonominiu laikotarpiu?
Laikui bėgant turgus neišnyko, net augo, plėtėsi. Miesto gyventojams buvo ir lieka  svarbus. Pastaraisiais metais turgus tebegyvuoja, tačiau labai sunkiai: sumažėjo pirkėjų. Matyt, paveikė ekonominė krizė, didelis nedarbas šalyje. Be to, Kuršėnuose nebėra didelių įmonių: išnyko arba buvo uždarytos. Nebeliko Pavenčių cukraus kombinato, Daugėlių statybinių medžiagų įmonės ir kt., todėl gyventojai neturi didelių pajamų. Juk didžioji miesto gyventojų dalis dirbo minėtose įmonėse. Visa tai svarbu ir turgui: jei žmonės neturi pinigų, jie neperka, į turgų  ar prekybos centrą neateina.

Kalbėjote apie pirkėją. O kaip su prekeiviais? Ar sunku prekeiviui išsilaikyti turguje?
Sunku, labai sunku. Pirkėjas didesnių pajamų neturi, todėl perka tik būtiniausias prekes. Turguje labai mažai parduodama. Pakankamai daug vaikščiojančių po turgų, besirenkančių prekes, bežiūrinčių. Žodžiu, smalsuolių, bet jų neperkančių.

Turgūs vyksta trečiadieniais, šeštadieniais ir sekmadieniais. Gal daugiau sulaukiate pirkėjų šeštadieniais ir sekmadieniais?

Žinoma, kad šeštadieniais ir sekmadieniais pirkėjų būna daugiau nei savaitės vidury, bet tai irgi priklauso nuo oro ir metų laiko. Pavasarį ir vasarą turgūs būna dideli, klesti. Rudenį ir žiemą vos laikosi, nes dėl blogų, šaltų orų ir prekeivių, ir pirkėjų mažai. Šiltuoju sezonu turgus pradeda dirbti nuo penktos ar pusę penktos ryto ir dirba iki 14–15 val.  Šeštadieniais prekiaujama gyvuliais, augalais, maistu. Sekmadieniais prekiaujama tik rūbais, todėl ir pirkėjų daugiau. Ypač daug žmonių, perkančių padėvėtus rūbus. Situacija panaši kaip ir visoje Lietuvoje. Sakyčiau, kad turgūs didesni ir pirkėjų daugiau būna kiekvieno mėnesio pradžioje, kai kuršėniškiai gauna algas, pensijas, bedarbystės išmokas.

Teko girdėti, kad  kuršėniškiai ir miesto svečiai sako, kad Kuršėnų turgūs įdomūs, netradiciški?
Netradiciški, nes juose gali įsigyti tokių prekių, kokių nėra jokiuose kituose Lietuvos  turguose. Kuršėnai – puodžių kraštas, neoficiali, kaip kuršėniškiai sako, Lietuvos keramikų sostinė. Mieste gyveno pirmasis Lietuvos Puodžių karalius Jonas Paulauskas, antrasis Lietuvos Puodžių karalius V. Damkus, tebegyvena trečiasis Lietuvos Puodžių karalius B. Radeckas, liaudies tradicijų tęsėjai J. Ir J. Verteliai ir kt. Vadinasi, čia gajos tautos tradicijos. O kur tautodailininkų dirbinių nusipirksi, jei ne turguje. Juk tokios suvenyrų parduotuvės mieste nėra. Ir veža jaunieji tautodailininkai savo gaminius į Kuršėnų turgų. Gražūs tie dirbiniai, populiarūs tarp kuršėniškių ir miesto svečių.

Beje, labai gražus Kuršėnų turgus prieš Šv. Velykas. Kokių tik margučių čia neparduodama. Akys raibsta nuo spalvų ir jų marginimo subtilybių.

Ar šiuo metu turgus pelningas Kuršėnams?
Aišku, kad didelio pelno miestui nėra. Žiemą „eina į minusą“ , o per vasarą turgus atsigauna. Bet svarbi pati tradicija, verčianti žmones išeiti iš namų, įsitikinimas, kad turguje nusipirks reikiamą prekę, pagaliau bendravimas su pardavėju ir noras įsigyti tokią prekę, kokią vargu ar rasi  parduotuvėje.

Kaip manote, kokios tokios prastos prekybos priežastys?
Žemas žmonių pragyvenimo lygis. Žmonėms patogiau apsipirkti dideliuose, šiltuose prekybos centruose. Kokie penkeri ar šešeri metai, kaip žmonių Kuršėnų turguje mažėja. Be to, ir prekybos centruose vykstančių akcijų metu kai kurios prekės pigesnės negu turguje.

Vis dėlto, kodėl pirkėjai iš prekybos centrų grįžta į turgų?
Daugelyje šeimų yra tradicija apsipirkinėti turguje. Žmonės čia randa ekologiškų prekių (daržovių ir vaisių, mėsos, medaus). Kam pirkti lenkišką vištą, jei gali valgyti lietuvišką. Kam valgyti nupurkštą daržovę ar smaguriauti tokiu pat obuoliu, jei gali valgyti ekologišką. Be to, taip padedame išsilaikyti ir smulkiesiems miesto verslininkams, ir vadovaujamės šūkiu : „Pirk lietuvišką prekę“. Kuršėniškiai – vis dėlto savo šalies patriotai. Taip remia vietinį verslą.

Dabar daug kalbama apie kasos aparatus. Ar ir Kuršėnuose žadama prekeivius priversti juos įsigyti?
Mes gyvename Lietuvoje. Seimas priima įstatymus. Vadinasi, ir Kuršėnuose jie galioja – kuršėniškiai jų turi laikytis. Kasos aparatai – didelė ir  sudėtinga problema, bet ją vis tiek reikės kažkaip spręsti.  Aparatai brangūs – prekeivių pelnas nedidelis, nors Vyriausybė ir pažadėjo lengvatas. Maisto produktais prekiaujantys privalo turėti aparatus. Drabužiais prekiaujantiems dar planuojama juos įvesti.. 

Ar prekyvietėje būna nelegalių prekeivių? Jei taip, ar dažnai jų sugaunate ir kaip su jais kovojate? Ar skiriate baudas?
Negaliu tikrinti dokumentų. Jei matau, kad nevietinis, kreipiuosi į ekonominę policiją. Daug atvejų, kai reikia kreiptis į policiją  dėl prekeivių konfliktų, netinkamai pastatytų mašinų. 

Kokia turgaus ateitis?
Išliks maži turgeliai. Neliks Kuršėnai be turgaus.

Kalbėjosi Deimantė Giedrimaitė

  • Siųsti draugui
  • Komentuoti

Siųsti draugui

Jūsų vardas (būtinas)

Jūsų el. paštas (būtinas)

Draugo vardas (būtinas)

Draugo el. paštas (būtinas)

Jūsų žinutė draugui

Saugos kodas:
captcha

Įveskite saugos kodą:

Komentuoti

Connect with Facebook

Komentavimo taisyklės ir atsakomybė

REKLAMA

Parodos

Spalio mėn.
Pirmadienį – penktadienį nuo 10 val. iki 17 val.  Kuršėnų kultūros centro kalendorių ekspozicija (Ventos g. 11A, Kuršėnai) Kalendorių ekspozicija „Senieji kalendoriai“. Ekspoziciją galite aplankyti kasdien (išskyrus savaitgalius) ir visų kultūros centre vyksiančių renginių metu. Dėl ekspozicijos lankymo grupėms su nemokamu gidu prašome iš anksto susitarti telefonu (8-41) 50 80 52 arba el. paštu kursenukultura@gmail.com

EDUKACINĖ VEIKLA

Spalio mėnesį
8 val. – 18 val. Pirmadieniais-penktadieniais Etninės kultūros ir tradicinių amatų centre, (Ventos g. 7A, Kuršėnai) keramikos (lipdymo, žiedimo, dekoravimo), sausos vilnos vėlimo, kiaušinių marginimo vašku, juostų pynimo, kalėdinių žaislų varstymo iš šiaudų edukaciniai užsiėmimai. Priimamos grupės: 1,5 val. vaikui 2,00 Eur, 1,5 val. suaugusiam 4,00 Eur. Užsiėmimų datą ir laiką derinti tel. ( 8-41) 58 34 22.

Kiekvieną pirmadienį ir trečiadienį
19 val. Kuršėnų kultūros centro choreografijos  salė (Ventos g. 11A, Kuršėnai) aerobikos užsiėmimai „Kangoo Jumps“. Abonemento kaina 35 Eur. Pirmas užsiėmimas nemokamai. Patalpas nuomoja instruktorė Kristina tel. 86 82 52244.

Užfiksavote įvykį? Buvote renginyje? Turite gražių nuotraukų su Kuršėnais? Rašykite mums el. paštu: kursenai@kursenai.lt ir mes tai paskelbsime!

Kopijuoti, platinti galima tik gavus raštišką ar žodinį Kūrybinės raiškos centro sutikimą.

Visos teisės saugomos. © 2012
Kūrybinės raiškos centras

Tapkite Kursenai.lt žurnalistu!

Turite naujienų?

Susisiekite su mumis!

Reklamuokitės mūsų portale

Ką aplankyti Kuršėnuose?

Ką veikti Kuršėnuose?

Ieškote naudingos informacijos?

Susipažinkite su komentavimo taisyklėmis

Valdytojas:

 

 

Portalas:

Mus galite rasti: