REKLAMA
Aktualijos Kultūra Jaunimas Sportas Sveikata Interviu Kuršėniškių nuomonė Kuršėnai spaudoje Pranešk apie įvykį

Amatų centre kaukšėjo ką tik nudrožtos klumpės Nuotraukos

Daug vandens nutekėjo nuo paskutinį kartą girdėtų kaukšinčių medinių klumpių. Jau niekas šios puikios avalynės šiandien neavi. Nors patogi, pigi, visiems prieinama. Sunku būtų visus klumpių privalumus įvardinti. Dar visai neseniai, tik prieš kokius 70 metų klumpes ir senas ir jaunas nešiojo. Skirdavo darbines ir išeigines. Moteriškas ir vyriškas. Skobdavo jas klumpiadirbiai iš liepos, tuopos, žilvičio, juodalksnio arba drebulės medžio, tik vyriškas meistraudavo iš beržo. Nors sunkesnės, bet užtat ne taip greitai sudildavo. Užtat piemenys, gavę iš ūkininko klumpes, visai jų netausodavo: upelyje vietoje laivelių plukdydavo, žarijų laužui parsinešdavo, visus rastus kurmiarausius išspardydavo. Todėl per metus net dvi poras sudėvėdavo arba suskaldydavo. Klumpes vertino ne tik žemaičiai. Jas avėjo Mažojoje Lietuvoje, Suvalkijoje, dar dideles partijas klumpių rusai pirkdavo chemijos ir metalurgijos gamyklų darbininkams. Deja, pokaryje klumpės tapo nebemadingos, jas avėdavo tik labiausiai prie jų prisirišę senoliai. Išnyko ne tik klumpiadirbiai, bet ir kalviai, mokantys klumpiadirbio įrankius (gelžius) nukalti. Reikia ne tiek daug skaičiumi įrankių, bet ypatingų, tik klumpiadirbio naudojamų: šaukšto formos grąžto su skersine rankena, kulnasukio, atvirkštinio kulnasukio, skapto ilga rankena, tokio pat tik trumpa rankena, striūnos, peiliuko ir pugarėlio ornamentams drožti. Busimų klumpių ruošiniai pleištais įtvirtinami masyviame ožyje (binkyje).

Tautodailininkas Vytautas Šemelis, pasiryžęs prikelti beišnykstantį klumpiadirbio amatą, teigia jau nebesutikęs nei vieno meistro, mokančio klumpes skobti. „Tačiau sunkiausia buvo ne pirmąją porą klumpių iškobti. Pavyzdžių muziejuose ir amatų centruose apstu. Ir moteriškų ir vyriškų. Didžiausia problema – įrankiai. Dabartiniai, save tituluojantys kalviais, visai ne kalviai. Jie suvirintojai. Priperka statybinių medžiagų centruose metalinių standartinių štampuotų rožių, pripjausto reikiamo ilgio strypelių tada  suvirina vartelius, turėklus, balkonus. O įrankių nesugeba, net neprašyk. Tai koks jis kalvis“, – peikia dabartinius meistrus ponas Vytautas.

Pasirodo, klumpiadirbio amatas taip įtraukia, kad neatsiplėši. Kitiems darbams laiko nelieka visai. Jei atitempei į dirbtuves ką tik nukirstą liepą, ją visą turi supjaustyti ir neišdžiovinti. Klumpės drožiamos tik iš žalio medžio. Tada neskyla ir drožti lengva. „Nusipirkau pusę kubo liepos medienos. Nemaniau, kad taip atsitiks. Vasarą karšta, greitai džiūva, todėl drožiau klumpes be išeiginių net tris savaites. Iš tokio kiekio medienos padariau keturiasdešimt porų. Per tą laiką sode žolė užaugo iki pažastų, nebuvo kada nupjauti“ – juokavo ponas Vytautas.

Etninės kultūros ir tradicinių amatų centre Kuršėnuose jau vyko dvi edukacinės klumpiadirbystės pamokos. Nors pradžioje meistras buvo sutiktas su pašaipėle: „Atvažiavo aukštaitis mūsų žemaičių mokyti, kaip klumpės drožiamos“, tačiau greitai nepasitikėjimo ledukai ištirpo. Vaikai įrankius bandė, klumpiadirbio ožį (binkį) pakelti bandė, ką tik nudrožtas klumpes matavosi, klausinėjo kainų ir norėjo sužinoti, kiek porų klumpių per vieną dieną galima nudrožti.

Gal ir Jūs susidomėjote? Gal taip pat nesutinkate, kad toks puikus amatas nunyktų? Tada kviečiame rugpjūčio mėnesio pradžioje į vaikų ir jaunimo etnokultūrinę stovyklą Paežerių dvare. Su klumpėmis ir kitais senaisiais amatais draugausime visą savaitę!

Silvijos Kondrašaitės tekstas ir nuotraukos

  • Siųsti draugui
  • Komentuoti

Siųsti draugui

Jūsų vardas (būtinas)

Jūsų el. paštas (būtinas)

Draugo vardas (būtinas)

Draugo el. paštas (būtinas)

Jūsų žinutė draugui

Saugos kodas:
captcha

Įveskite saugos kodą:

Komentuoti

Connect with Facebook

Komentavimo taisyklės ir atsakomybė

REKLAMA

Parodos

Spalio mėn.
Pirmadienį – penktadienį nuo 10 val. iki 17 val.  Kuršėnų kultūros centro kalendorių ekspozicija (Ventos g. 11A, Kuršėnai) Kalendorių ekspozicija „Senieji kalendoriai“. Ekspoziciją galite aplankyti kasdien (išskyrus savaitgalius) ir visų kultūros centre vyksiančių renginių metu. Dėl ekspozicijos lankymo grupėms su nemokamu gidu prašome iš anksto susitarti telefonu (8-41) 50 80 52 arba el. paštu kursenukultura@gmail.com

EDUKACINĖ VEIKLA

Spalio mėnesį
8 val. – 18 val. Pirmadieniais-penktadieniais Etninės kultūros ir tradicinių amatų centre, (Ventos g. 7A, Kuršėnai) keramikos (lipdymo, žiedimo, dekoravimo), sausos vilnos vėlimo, kiaušinių marginimo vašku, juostų pynimo, kalėdinių žaislų varstymo iš šiaudų edukaciniai užsiėmimai. Priimamos grupės: 1,5 val. vaikui 2,00 Eur, 1,5 val. suaugusiam 4,00 Eur. Užsiėmimų datą ir laiką derinti tel. ( 8-41) 58 34 22.

Kiekvieną pirmadienį ir trečiadienį
19 val. Kuršėnų kultūros centro choreografijos  salė (Ventos g. 11A, Kuršėnai) aerobikos užsiėmimai „Kangoo Jumps“. Abonemento kaina 35 Eur. Pirmas užsiėmimas nemokamai. Patalpas nuomoja instruktorė Kristina tel. 86 82 52244.

Užfiksavote įvykį? Buvote renginyje? Turite gražių nuotraukų su Kuršėnais? Rašykite mums el. paštu: kursenai@kursenai.lt ir mes tai paskelbsime!

Kopijuoti, platinti galima tik gavus raštišką ar žodinį Kūrybinės raiškos centro sutikimą.

Visos teisės saugomos. © 2012
Kūrybinės raiškos centras

Tapkite Kursenai.lt žurnalistu!

Turite naujienų?

Susisiekite su mumis!

Reklamuokitės mūsų portale

Ką aplankyti Kuršėnuose?

Ką veikti Kuršėnuose?

Ieškote naudingos informacijos?

Susipažinkite su komentavimo taisyklėmis

Valdytojas:

 

 

Portalas:

Mus galite rasti: