REKLAMA
Aktualijos Kultūra Jaunimas Sportas Sveikata Interviu Kuršėniškių nuomonė Kuršėnai spaudoje Pranešk apie įvykį

Pasaulinė kūdikių maitinimo krūtimi savaitė

Rugpjūčio 1 – 7 dienomis minima Pasaulinė kūdikių maitinimo krūtimi savaitė. Šią dieną švenčia daugiau nei 120 valstybių visame pasaulyje, skatindamos kūdikių maitinimą krūtimi ir tuo pačiu gerindamos jų bei mamyčių sveikatą.

Šiandien jau neabejojama, kad motinos pienas – vienintelis idealus maistas naujagimiui ir pirmųjų 5-6 mėn. kūdikiui, o žindymas turi ypatingą biologinį bei emocinį poveikį motinos ir vaiko sveikatai. Žindymas krūtimi – tai natūralus maitinimas, nes pati gamta sukūrė tokią galimybę – maitinti kūdikį visada šviežiu, šiltu, sveiku maistu. Motinos pienas ne tik maistas kūdikiui, bet ir vaistas: kartu su mamos pienu į kūdikio organizmą iš motinos kraujo atkeliauja net ir gyvų ląstelių, galinčių gaudyti ir naikinti ligų sukėlėjus mikrobus.

Kiekviena mama užduoda sau klausimą: „Iki kokio amžiaus reikia žindyti kūdikį?“. Per pastaruosius metus sukaupta daug naujų žinių apie laktacijos fiziologiją bei kūdikių žindymą, veiksnius, turinčius įtakos natūralaus maitinimo trukmei. Gydytojai rekomenduoja maitinti kūdikį bent iki šešių mėnesių amžiaus. PSO (Pasaulio sveikatos organizacija) ir UNICEF (Jungtinių tautų vaikų fondas) rekomenduoja mažylius žindyti iki 2 metų amžiaus, o jeigu motina ir kūdikis to nori, tai ir ilgiau. Pasaulio sveikatos organizacija pateikia šiuos mokslinių tyrimų duomenis apie žindymo reikšmę vaiko ir motinos sveikatai.

Žindymo reikšmė vaiko sveikatai:

 • Motinos pienas patenkina visus kūdikio maitinimo poreikius pirmąjį gyvenimo pusmetį;
 • Motinos piene yra visų kūdikiui reikalingų medžiagų, jis tinkamas kūdikio virškinamajam traktui, todėl gerai pasisavinamas. Visa tai skatina gerą vaiko augimą ir fizinį vystymąsi;
 • Motinos pienas yra pirmoji kūdikio imunizacija. Jame veikia biologiškai aktyvūs imuninės (apsauginės) sistemos elementai: baltieji kraujo kūneliai ir kitos ląstelės, antikūnai, stabdantys bakterijų ir virusų dauginimąsi ir kt.;
 • Žindomi kūdikiai 3,6 karto rečiau miršta nuo ūminės kvėpavimo takų infekcijos;
 • Kūdikiai, negavę motinos pieno 14,2 karto dažniau miršta nuo viduriavimo;
 • Žindyti iki 6 mėnesių kūdikiai 5 kartus rečiau serga šlapimo takų infekcijomis ir 2 kartus rečiau vidurinės ausies uždegimu;
 • Nežindytus kūdikius 3 kartus dažniau ištinka staigi kūdikių mirtis;
 • Apie 80 proc. 3 mėnesių amžiaus žindomų kūdikių yra normalaus svorio, tuo tarpu mišiniais maitinamų kūdikių normalų svorį turi 43 proc.;
 • Žindyti vaikai, būdami vyresnio amžiaus, yra rečiau nutukę;
 • Žindytiems vaikams mažesnė alergijos atsiradimo rizika;
 • Vaikai, žindyti iki 6 mėnesių du kartus rečiau serga vėžiu vaikystėje;
 • Žindyti vaikai rečiau serga I tipo cukriniu diabetu;
 • Nežindyti 3 kartus dažniau nei žindyti vaikai serga akių sausme;
 • Žindomų kūdikių rega yra geresnė už maitinamų pieno mišiniais;
 • Kuo ilgiau žindoma, tuo rečiau būna netaisyklingas sukandimas;
 • Žindomų kūdikių išdygusius dantis rečiau pakenkia ėduonis;
 • Maitinimas krūtimi yra motinos ir vaiko bendravimo pagrindas. Dažnas bei artimas motinos ir vaiko kontaktas maitinant raminamai veikia abu, atsiranda glaudus tarpusavio ryšys.

 Žindymo reikšmė motinos sveikatai:

 • Po gimdymo žindančioms motinoms greičiau susitraukia gimda, joms mažesnė kraujavimo rizika, jų organizmas po gimdymo greičiau atsistato;
 • Žindant kūdikį nors du mėnesius sumažėja tikimybė sirgti kiaušidžių vėžiu 25 proc.;
 • Nors tris mėnesius žindžiusios motinos 2 kartus rečiau serga krūties vėžiu;
 • Žindymo metu esant fiziniam kontaktui motinos organizme gaminamas oksitocino hormonas, kuris turi raminamąjį – laimės suteikiantį poveikį, todėl tai puiki depresijos profilaktikos priemonė mamoms;
 • Maitinti krūtimi patogu, praktiška ir ekonomiška.

„Vyriausias kiekvienos motinos tikslas – nepalikti savo naujagimio be savo pačios pieno. Visos motinos gali pačios žindyti. Tik bereikia noro, pasiryžimo, ištvermės – žodžiu, tikros motiniškos meilės“ (Dr. A. Matulevičius, 1931).

Maitinimas krūtimi – didžiausia tikros meilės savo kūdikiui išraiška, teigiamų emocijų šaltinis ir naujagimiui, ir motinai. Todėl labai svarbu šį ryšį palaikyti kuo ilgiau.

Parengė: Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro sveikatos stiprinimo specialistė Skaistė Grigytė

ŠRSVSB

 • Siųsti draugui
 • Komentuoti

Siųsti draugui

Jūsų vardas (būtinas)

Jūsų el. paštas (būtinas)

Draugo vardas (būtinas)

Draugo el. paštas (būtinas)

Jūsų žinutė draugui

Saugos kodas:
captcha

Įveskite saugos kodą:

Komentuoti

Connect with Facebook

Komentavimo taisyklės ir atsakomybė

REKLAMA

Parodos

Iki vasario 8 d.
Pirmadienį – penktadienį nuo 10 iki 20 val. Dėl parodos ir / ar kalendorių ekspozicijos lankymo kreiptis į administracijos korpusą. Kuršėnų kultūros centro kalendorių ekspozicija – „Lietuva brangi“ – kalendorių ekspozicija, skirta Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui paminėti. Ekspoziciją galite aplankyti kasdien (išskyrus savaitgalius) ir visų kultūros centre vyksiančių renginių metu. Dėl ekspozicijos lankymo prašome iš anksto susitarti telefonu (8-41) 50 80 52 arba el. paštu kursenukultura@gmail.com.

Vasario mėn. 16 d.
12.30 val. Kuršėnų kultūros centro parodų salėje Šiaulių rajono tautodailininkų darbų parodos atidarymas. Paroda veiks 8 – 17 val. Pirmadieniais-penktadieniais
Iki vasario mėn. 8 d. pirmadienį – penktadienį 10  – 20 val. Kuršėnų kultūros centro parodų salėje dizainerio Viliaus Purono paroda „Mūsų miestas – mūsų namai“.

Vasario 16 d. – vasario 28 d.
Pirmadienį – penktadienį nuo 10 iki 17 val.  Kuršėnų kultūros centro kalendorių ekspozicija – Kalendorių ekspozicija „Senieji kalendoriai“. Ekspoziciją galite aplankyti kasdien (išskyrus savaitgalius) ir visų kultūros centre vyksiančių renginių metu. Dėl ekspozicijos lankymo grupėms su nemokamu gidu prašome iš anksto susitarti telefonu (8-687) 89 120 arba el. paštu zenonasgestautas@gmail.com.

EDUKACINĖ VEIKLA

Vasario mėnesį
8 – 17 val. Pirmadieniai – penktadieniais Etninės kultūros ir tradicinių amatų centre Keramikos (lipdymo, žiedimo, dekoravimo), sausos vilnos vėlimo, kiaušinių marginimo vašku, juostų pynimo, kalėdinių žaislų varstymo iš šiaudų edukaciniai užsiėmimai. Priimamos grupės: 1,5 val. vaikui 2,00 Eur, 1,5 val. suaugusiam 4,00 Eur. Užsiėmimų datą ir laiką derinti tel. ( 8-41) 58 34 22.

Kiekvieną pirmadienį ir trečiadienį
19 val. Kuršėnų kultūros centro choreografijos  salėje aerobikos užsiėmimai „Kangoo Jumps“. Abonemento kaina 35 Eur. Pirmas užsiėmimas nemokamai.

Užfiksavote įvykį? Buvote renginyje? Turite gražių nuotraukų su Kuršėnais? Rašykite mums el. paštu: kursenai@kursenai.lt ir mes tai paskelbsime!

Kopijuoti, platinti galima tik gavus raštišką ar žodinį Kūrybinės raiškos centro sutikimą.

Visos teisės saugomos. © 2012
Kūrybinės raiškos centras

Tapkite Kursenai.lt žurnalistu!

Turite naujienų?

Susisiekite su mumis!

Reklamuokitės mūsų portale

Ką aplankyti Kuršėnuose?

Ką veikti Kuršėnuose?

Ieškote naudingos informacijos?

Susipažinkite su komentavimo taisyklėmis

Valdytojas:

 

 

Portalas:

Mus galite rasti: