REKLAMA
Aktualijos Kultūra Jaunimas Sportas Sveikata Interviu Kuršėniškių nuomonė Kuršėnai spaudoje Pranešk apie įvykį

Pasaulinė limfomos diena

Limfoma – viena labiausiai plintančių kraujo vėžio rūšių, kasmet pasaulyje nusinešanti daugiau nei 200 000 gyvybių. Apmaudžiausia, kad ši ligų grupė dažniausiai per vėlai diagnozuojama, todėl, kad apie ją žmonės žino per mažai. Rugsėjo 15-oji nuo 2005 m. minima kaip Pasaulinė limfomos diena. Jos minėjimo tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į vieną dažniausių kraujo vėžio formų, skatinti žmones kuo daugiau sužinoti apie šią ligą, skleisti viltį, jog kraujo         vėžys yra išgydomas.

Pagal limfomų histologinius ypatumus jos skirstomos į Hodžkino ir ne-Hodžkino limfomas. Hodžkino limfoma serga jaunesni, vidutiniškai 20-30 metų žmonės ir ši ligos forma dažniausia pažeidžia limfinius mazgus kakle ir krūtinės ląstoje. Ne-Hodžkino limfoma dažniau nustatoma 50-60 metų amžiaus žmonėms – Lietuvoje ši forma kasmet diagnozuojama virš 400 gyventojų. Ne-Hodžkino limfoma turi labai daug rūšių – jau dabar suskaičiuojama per 50, kurių pasireiškimas, eiga ir prognozė kiekvienu atveju gerokai skiriasi.

Limfomos gali plisti žaibiškai ar lėtai – tai priklauso nuo limfomos tipo. Laiku nediagnozuota ir negydoma agresyvia limfomos forma sergantis žmogus gali mirti per kelias savaites ar mėnesius.

Viena dažniausių kraujo vėžio formų neišsiskiria specifiniais požymiais, o susirgimo simptomai, tokie kaip nuovargis, nepaaiškinamas svorio kritimas, naktinis prakaitavimas, žmonių dažnai yra siejami su dideliu darbo krūviu, sparčiu gyvenimo tempu ir nėra vertinami kaip ligos sukeliami negalavimai. Šiuo metu Europoje daugiau nei 360 tūkst. žmonių serga, o kasmet diagnozuojama 135 tūkst. naujų šios ligos atvejų. Senstant visuomenei, visame pasaulyje stebimas sergamumo limfoma didėjimas neaplenkia ir Lietuvos. Kasmet apie 500 lietuvių išgirsta limfomos diagnozę.

Limfomos atsiradimo priežastys nėra žinomos. 

Yra išskiriami šie ligos rizikos veiksniai:

 • Aplinkos veiksniai – jonizuojančioji spinduliuotė, chemikalai;
 • Infekcija – ŽIV, HTLV-1 virusas, Epštein Baro virusas;
 • Genetiniai veiksniai – imuninės sistemos nepakankamumas;
 • Organų transplantacija – skiriant medikamentus, slopinančius imuninę organizmo sistemą.

Dažnai ankstyvas diagnozės nustatymas turi įtakos gydymui ir ligos eigai. Todėl labai svarbu kuo anksčiau atkreipti dėmesį į ankstyvuosius ligos simptomus ir laiku kreiptis į hematologą (kraujo ligų gydytoją).

Ankstyvieji limfomos simptomai:

 • Dažniausias simptomas – neskausmingas darinys kakle, kirkšnies ar pažasties srityje. Kartais rentgenologiškai aptinkamas darinys krūtinėje, echoskopuojant randami padidėję limfmazgiai ar blužnis pilve;
 • Stiprus prakaitavimas ar karščiavimas, kai kūno temperatūra pakyla virš 38°C, ypač naktimis;
 • Svorio kritimas;
 • Nuovargis;
 • Pasikartojantis kosulys ar dusulys;
 • Nuolatinis kūno niežulys.

Pažengusios limfomos simptomai:

 • Ligai pažeidus limfinius audinius pilvo srityje, juntami pilvo skausmai, spaudimas pilvo srityje, virškinimo sutrikimai;
 • Padidėję limfiniai mazgai gali spausti kraujagysles ir sukelti rankų bei kojų patinimą, dėl spaudžiamų nervų gali skaudėti ar tirpti rankos ir kojos;
 • Ligai progresuojant mažėja organizmo atsparumas infekcinėms ligoms;
 • Galimi skausmai dėl spaudžiamų nervų;
 • Kosulys ar dusulys dėl bronchų, plaučių pažeidimų.

Limfomos diagnozė tikrai nėra mirties nuosprendis ir nors liga pareikalauja daug jėgų iš paciento ir artimųjų, pasitelkus inovatyvias diagnostikas ir gydymo priemones, išgyti tikimybė yra didelė. 

Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro sveikatos stiprinimo specialistė Skaistė Grigytė

ŠRSVSB

 • Siųsti draugui
 • Komentuoti

Siųsti draugui

Jūsų vardas (būtinas)

Jūsų el. paštas (būtinas)

Draugo vardas (būtinas)

Draugo el. paštas (būtinas)

Jūsų žinutė draugui

Saugos kodas:
captcha

Įveskite saugos kodą:

Komentuoti

Connect with Facebook

Komentavimo taisyklės ir atsakomybė

REKLAMA

Panašūs straipsniai

17-09-15 Pasaulinė limfomos diena (0)
15-09-15 Diagnozė: limfoma (0)

Parodos

Iki vasario 8 d.
Pirmadienį – penktadienį nuo 10 iki 20 val. Dėl parodos ir / ar kalendorių ekspozicijos lankymo kreiptis į administracijos korpusą. Kuršėnų kultūros centro kalendorių ekspozicija – „Lietuva brangi“ – kalendorių ekspozicija, skirta Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui paminėti. Ekspoziciją galite aplankyti kasdien (išskyrus savaitgalius) ir visų kultūros centre vyksiančių renginių metu. Dėl ekspozicijos lankymo prašome iš anksto susitarti telefonu (8-41) 50 80 52 arba el. paštu kursenukultura@gmail.com.

Vasario mėn. 16 d.
12.30 val. Kuršėnų kultūros centro parodų salėje Šiaulių rajono tautodailininkų darbų parodos atidarymas. Paroda veiks 8 – 17 val. Pirmadieniais-penktadieniais
Iki vasario mėn. 8 d. pirmadienį – penktadienį 10  – 20 val. Kuršėnų kultūros centro parodų salėje dizainerio Viliaus Purono paroda „Mūsų miestas – mūsų namai“.

Vasario 16 d. – vasario 28 d.
Pirmadienį – penktadienį nuo 10 iki 17 val.  Kuršėnų kultūros centro kalendorių ekspozicija – Kalendorių ekspozicija „Senieji kalendoriai“. Ekspoziciją galite aplankyti kasdien (išskyrus savaitgalius) ir visų kultūros centre vyksiančių renginių metu. Dėl ekspozicijos lankymo grupėms su nemokamu gidu prašome iš anksto susitarti telefonu (8-687) 89 120 arba el. paštu zenonasgestautas@gmail.com.

EDUKACINĖ VEIKLA

Vasario mėnesį
8 – 17 val. Pirmadieniai – penktadieniais Etninės kultūros ir tradicinių amatų centre Keramikos (lipdymo, žiedimo, dekoravimo), sausos vilnos vėlimo, kiaušinių marginimo vašku, juostų pynimo, kalėdinių žaislų varstymo iš šiaudų edukaciniai užsiėmimai. Priimamos grupės: 1,5 val. vaikui 2,00 Eur, 1,5 val. suaugusiam 4,00 Eur. Užsiėmimų datą ir laiką derinti tel. ( 8-41) 58 34 22.

Kiekvieną pirmadienį ir trečiadienį
19 val. Kuršėnų kultūros centro choreografijos  salėje aerobikos užsiėmimai „Kangoo Jumps“. Abonemento kaina 35 Eur. Pirmas užsiėmimas nemokamai.

Užfiksavote įvykį? Buvote renginyje? Turite gražių nuotraukų su Kuršėnais? Rašykite mums el. paštu: kursenai@kursenai.lt ir mes tai paskelbsime!

Kopijuoti, platinti galima tik gavus raštišką ar žodinį Kūrybinės raiškos centro sutikimą.

Visos teisės saugomos. © 2012
Kūrybinės raiškos centras

Tapkite Kursenai.lt žurnalistu!

Turite naujienų?

Susisiekite su mumis!

Reklamuokitės mūsų portale

Ką aplankyti Kuršėnuose?

Ką veikti Kuršėnuose?

Ieškote naudingos informacijos?

Susipažinkite su komentavimo taisyklėmis

Valdytojas:

 

 

Portalas:

Mus galite rasti: