REKLAMA
Aktualijos Kultūra Sportas Sveikata Interviu Kuršėniškių nuomonė Kuršėnai spaudoje Pranešk apie įvykį

Kandidatų į Seimą debatai: kokius pokyčius žada politikai

Debatai tarp kandidatų į Seimą Dainų-Kuršėnų apygardojeRugsėjo 24 dieną vykusiuose debatuose dalyvavo keturi Dainų-Kuršėnų apygardos kandidatai: Artūras Šidlauskas (Lietuvos liaudies partija), Regina Rupšienė (Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis), Rima Baškienė (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga) bei Giedrė Čepaitienė (Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai). Debatus moderavo žurnalistas Mindaugas Aušra.

Diskusija prasidėjo klausimu apie ekonomikos skatinimą Lietuvoje. Artūras Šidlauskas teigė, kad viskas yra sugriauta bei ekonomikos nėra. Paklausus ar jų partija turi planą, jis teigė, kad atsakyti į šį klausimą gali ekonomikos ekspertas, sudarinėjęs partijos programą. Reginos Rupšienės teigimu, augimą užtikrintų užsienio investicijų pritraukimas į Lietuvą, mažesnis valstybės kišimasis į gyvenimą bei verslo skatinimas mažinant PVM iki 18% ir padidinant neapmokestinamų pajamų dydį (NPD) iki minimalios algos dydžio. Kitokią poziciją išsakė Rima Baškienė. Jos teigimu, PVM nebus mažinamas, tačiau ekonomika bus skatinama traukiant pinigus iš „šešėlio“ bei apjungiant visus mokesčius po vienu pavadinimu. Giedrė Čepaitienė sakė, kad TS-LKD įkurs specialųjį investicinį fondą, nukreiptą į regionus. Politikės teigimu, šis fondas naujų mokesčių gyventojams neatneštų, bet priešingai, atsiradus darbo vietoms, žmonių gyvenimas pagerėtų.

Paklausti apie šešėlinę ekonomiką bei kaip su ja kovoti, A. Šidlausko tikino, kad „ji visada buvo ir bus, kadangi žmonėms reikia kažkaip prisidurti prie gaunamų pajamų“. R. Rupšienė žadėjo kovoti su šia problema mažindama mokesčius šeimoms. R. Baškienės teigimu reikalinga stipresnė sienų kontrolė, tačiau partija papildomo finansavimo tam nėra numačiusi. G. Čepaitienė įsitikinusi, kad „sutvarkius verslo skatinimo sistemą situacija būtų kitokia“.

Pasiteiravus, kaip mažinti emigraciją, LLP atstovas sakė, kad pirmas dalykas yra pritraukti užsienio investicijas bei keisti dabar priimtą Darbo kodeksą, kuris, pasak kandidato, „skatins darbuotojų „vergovę“. LRLS atstovė teigia, kad programoje yra numatyti būdai gimtinėje dirbti ir užsidirbti. LVŽS ir TS-LKD kandidatės sutarė, jog reikia užtikrinti Lietuvos saugumą bei patrauklumą.

Problemas švietimo srityje įvardijo visi kandidatai, tačiau ne kiekvienas sugebėjo pasiūlyti konkrečių spendimo būdų. G. Čepaitienė įsitikinusi, jog yra būtina keisti ugdymo programas. Ji taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad norint sutvarkyti profesinį ugdymą reikia specialaus pedagogo mokyklose, kuris organizuotų šią veiklą. „Vaikai neturi galimybių pamatyti profesijų iš vidaus“,- sakė TS-LKD kandidatė. R. Baškienė mano, kad švietimui turi būti skiriama bent 6% nuo BVP, Lietuvoje turėtų likti 4 universitetai. Aukštąsias mokyklas, A. Šidlausko teigimu, reikia sujungti į vieną, jeigu jos moko to paties. Universitetų jungimui pritarė ir G. Čepaitienė, pabrėždama, kad mažinant aukštųjų mokyklų skaičių būtina išsaugoti regionines mokyklas. Kišimuisi į aukštųjų mokyklų autonomiją nepritarė liberalų atstovė: R. Rupšienės manymu, patys universitetai turėtų inicijuoti konsolidavimo procesą.

Paklaustas, kaip turėtų keistis bendrojo ugdymo turinys, A. Šidlauskas teigė, kad „vaikus reikia ugdyti taip, kad jie žinotų ne tik savo teises, bet ir pareigas. LLP atstovas taip pat siūlė stiprinti ekonomikos pamokas. Liberalė R. Rupšienė  sakė, kad prioritetas turi būti vaikų kūrybiškumas, būtina integruoti kasdienes naujoves informacinėje erdvėje į mokymo turinį bei jo metodus. R. Baškienė mano, kad svarbu vaiką užimti nuo jaunų dienų. Kandidatė tikino, kad lytinio švietimo pamokos turi atsirasti nuo pirmos klasės, vaikų ugdymas vykti nuosekliai. G. Čepaitienė sakė, kad reikia peržiūrėti visas programas ir išmesti tai, kas yra nereikalinga.

Maži dėstytojų atlyginimai ne visiems atrodo, kaip problema. A. Šidlauskas teigė, kad kolegijų dėstytojai gauna didelius atlyginimus. Debatų moderatoriui jį pataisius, kandidatas sakė nežinąs tokios problemos sprendimo būdų, o atsakymo ragino klausti specialistų. G. Čepaitienė mano, kad „kuo daugiau universitetuose bus profesūros, tuo blogiau bus asistentams“.

Trečioji diskusijos tema – problemos, su kuriomis susiduria jaunos šeimos. R. Rupšienė problemoms spręsti siūlė tradicines priemones: pagalbos rizikos šeimoms suteikimą, vaikų globos namų mažinimą skatinant įsivaikinimą ir naikinant tam sukeliamus barjerus. Kandidatė sakė, kad jaunoms šeimoms yra numatoma didinti NPD bei skatinti vaikų vasaros užimtumą, kviečiant juos į nemokamas stovyklas. R. Baškienė pasisakė už šeimą, grįstą santuoka tarp moters ir vyro. Ji taip pat palaikė paramos pirmajam būstui įsigyti idėją, teigė, kad vaikui skirti pinigai neturi nebūtų skaičiuojami kaip bendros šeimos pajamos. G. Čepaitienė siūlė šeimos būsto kredito palūkanų padengimą: su kiekvienu vaiku suteikiama papildomi 5% būsto kredito kaštų.

Paskutinis aptartas klausimas – parama  smulkiajam verslui. A. Šidlauskas teigė, kad valstybė turi skirti pinigų savivaldybėms, kad šios teiktų paramą šeimų verslams. R. Rupšienė, kaip didžiausią problemą įvardino didelę mokestinę naštą. R. Baškienė mano, kad pradedantis verslas turėtų būti atleidžiamas nuo PVM bei kai kurių kitų mokesčių, būtina lengvinti biurokratinius procesus. G. Čepataitienė kalbėjo apie Sodros mokesčius: „nekuriančiam verslo žmogui Sodros mokesčiai tampa valstybės našta, o jei jis susikuria darbo vietą, valstybė iš to padaro problemą“.

Debatų organizatoriai kandidatams paruošė ir keletą trumpų klausimų. Už PVM mažinimą maisto produktams pasisakė A. Šidlauskas ir R. Rupšienė. Kandidatai vieningai pasisakė už NPD didinimą ir prieš minimalaus mėnesinio atlyginimo kėlimą. Už pedagogų skaičiaus mažinimą pasisakė A. Šidlauskas ir R. Baškienė. Pastaroji taip pat pritarė valstybinių brandos egzaminų naikinimui. Stojimo į aukštąsias mokyklas sunkinimą palaikė A. Šidlauskas ir G. Čepaitienė. Kandidatai vieningai pasisakė už šeimos įtvirtinimą santuokos pagrindu bei paramą jaunoms šeimoms, griežtą „ne“ vienbalsiai tarė abortams. Už partnerystės įteisinimą pasisakė tik R. Rupšienė.

Prieš užduodant klausimus iš auditorijos, kandidatams buvo surengtas trumpas konstitucijos testas, į kurio visus klausimus teisingai nesugebėjo atsakyti nė vienas kandidatas.

Debatus stebėjusiam dalyviui paklausus, ar kandidatai pritaria Europos Komisijos priimtoms pabėgėlių kvotoms, teigiamai atsakė tik Regina Rupšienė bei Giedrė Čepaitienė.

Paklausus apie kultūros darbuotojų darbo užmokesčio kėlimą visi kandidatai sutiko, kad jie turi būti didinami. R. Baškienė pabrėžė, kad kartu su Darbo Partija jie pasiekė, kad per 3 metus atlyginimas buvo padidintas dviem baziniais dydžiais. G. Čepatienės teigimu, yra galimybė darbuotojams pasididinti atlyginimus per projektinę veiklą.

Medicinos studentas paklausė, kaip Seimas turėtų reaguoti į tai, kad daug medicinos rezidentų išvyksta į užsienį. Kandidatai vienbalsiai teigė, jog būtina didinti atlyginimus. TS-LKD atstovė pridūrė, kad reikia suteikti būstą medikams, kurie atvyksta į regionus.

Paklausus, kurios vienos ministerijos lėšas jie kirstų per pusę, jei hipotetiškai nauja ekonominė krizė smogtų Lietuvos biudžetui. A. Šidlauskas aukotų Krašto apsaugos ministerijos biudžetą, R. Rupšienė ir R. Baškienė aukotų energetikos ministerijos lėšas, o G. Čepaitienė nesutiko atsakyti į klausimą, teigdama, kad ji niekada šitaip nepasielgtų.

Paskutinis debatų klausimas buvo susijęs su jaunimo įtakos politiniuose procesuose didinimu. Visi kandidatai pažymėjo, kad svarbu skatinti jaunus žmones dalyvauti valstybės gyvenime, tačiau nenurodė nė vienos priemonės, kaip tai įgyvendintų.

Kontaktinis asmuo:
Karolis Rėvutas
„Žinau, ką renku“ iniciatyvinės grupės narys
karolisrevutas@gmail.com
+37060667337

  • Siųsti draugui
  • Komentuoti

Siųsti draugui

Jūsų vardas (būtinas)

Jūsų el. paštas (būtinas)

Draugo vardas (būtinas)

Draugo el. paštas (būtinas)

Jūsų žinutė draugui

Saugos kodas:
captcha

Įveskite saugos kodą:

Komentuoti

Connect with Facebook

Komentavimo taisyklės ir atsakomybė

REKLAMA

Parodos

Liepos mėnesį
13 – 17 val.
Kuršėnų kultūros centro kalendorių ekspozicija (Ventos g. 11A, Kuršėnai) veikia meno kalendorių ekspozicija. Muzikos, dailės, fotografijos, teatro ir literatūros kalendoriai. Ekspoziciją galite aplankyti kasdien (išskyrus savaitgalius) ir visų kultūros centre vyksiančių renginių metu. Dėl ekspozicijos lankymo prašome iš anksto susitarti telefonu (8-41) 50 80 52 arba el. paštu kursenukultura@gmail.com

Iki rugsėjo 8 d.
10 – 15 val. (išskyrus savaitgalius)
Kuršėnų kultūros centro parodų salėje (Ventos g. 11A, Kuršėnai)Vitos Žabarauskaitės tapybos darbų paroda „Seku seku pasaką“.

EDUKACINĖS VEIKLOS

Liepos mėnesį
8 – 17 val. pirmadieniais-penktadieniais Etninės kultūros ir tradicinių amatų centre, (Ventos g. 7A, Kuršėnai) keramikos (lipdymo, žiedimo), vilnos vėlimo edukaciniai užsiėmimai. Priimamos grupės: 1,5 val. vaikui 1,50 Eur, 1,5 val. suaugusiam 3,00 Eur. Užsiėmimų datą ir laiką derinti tel.( 8-41) 58 34 22.

Užfiksavote įvykį? Buvote renginyje? Turite gražių nuotraukų su Kuršėnais? Rašykite mums el. paštu: kursenai@kursenai.lt ir mes tai paskelbsime!

Kopijuoti, platinti galima tik gavus raštišką ar žodinį Kūrybinės raiškos centro sutikimą.

Visos teisės saugomos. © 2012
Kūrybinės raiškos centras

Tapkite Kursenai.lt žurnalistu!

Turite naujienų?

Susisiekite su mumis!

Reklamuokitės mūsų portale

Ką aplankyti Kuršėnuose?

Ką veikti Kuršėnuose?

Ieškote naudingos informacijos?

Susipažinkite su komentavimo taisyklėmis

Valdytojas:

 

 

Portalas:

Mus galite rasti:

  

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Plačiau

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close