REKLAMA
Aktualijos Kultūra Jaunimas Sportas Sveikata Interviu Kuršėniškių nuomonė Kuršėnai spaudoje Pranešk apie įvykį

Pasaulinė neišnešiotų naujagimių diena

Pasaulinė neišnešiotų naujagimių dienaLapkričio 17-ąją minima Pasaulinė neišnešiotų naujagimių diena. Neišnešiotų naujagimių kasmet gimsta vis daugiau. Jiems labai svarbi ir reikalinga ne tik kvalifikuota medicininė pagalba, bet ir jų tėvelių rūpestis, buvimas šalia. Akivaizdu, jog  pirmąkart išvydus per anksti gimusį savo vaikelį kaipmat apima baimė, nežinomybė, bejėgiškumas…

Daugelis jų nežino, jog bėgant metams, tobulėjant medicinos mokslui galimybių išgelbėti šiuos mažylius vis daugėja, o užaugę jie šypsosis ir šėlios visai kaip ir gimę laiku jų bendraamžiai. Būtent todėl lapkričio 17 dieną visas pasaulis mini neišnešiotų naujagimių dieną – taip garsiai ir drąsiai kalbant apie šių naujagimių problemas ir jų sprendimo būdus.

Lietuvoje kasmet gimsta apie 2 tūkst. neišnešiotų naujagimių. Maždaug vienas iš dešimties, arba 11,1 proc., naujagimių gimsta per anksti, tai yra neišnešioti. Iš viso kasmet į pasaulį ateina 15 mln. neišnešiotų naujagimių. Daugiau kaip 1,1 mln. visų kasmet į pasaulį ateinančių neišnešiotų naujagimių miršta. Tačiau net 75 proc. visų šių per anksti gimusių naujagimių būtų galima išgelbėti, ir tai kainuoja labai nedaug.

Pasaulinės organizacijos “Gelbėkit vaikus” vienas vadovų, medicinos mokslų daktaras Džojus Launas (Joy Lawn) teigia, kad neišnešiotumas yra beveik pusės visų naujagimių ir kūdikių pagrindinė mirties priežastis. O jei analizuotume naujagimių ir vaikų iki 5-erių metų amžiaus pagrindines mirties priežastis, tai pamatytume, kad neišnešiotumas yra antroji, po pneumonijos, vaikų mirties priežastis.

Nors apie 60 proc. visų neišnešiotų naujagimių gimsta Afrikos ir Pietų Azijos skurdžiausiose valstybėse, vis dėlto tai nėra tik neturtingų valstybių bėda. Mat net 12 proc. visų neišnešiotų naujagimių gimsta tokioje turtingoje šalyje kaip Jungtinės Amerikos Valstijos.

Lietuvoje pats mažiausias gimęs, išgyvenęs ir sėkmingai užaugęs naujagimis tesvėrė 450 gramų, o paties mažiausio gestacinio amžiaus naujagimis gimė vos 22 savaičių.

Šiandien labai mažų, nė kilogramo nesveriančių neišnešiotų naujagimių išgyvenamumas, palyginti su pirmaisiais Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo metais, išaugo nuo 12 proc. iki 57 proc., o didesnių, sveriančių daugiau nei kilogramą (1000-1499 g), – nuo 48 proc. iki 94 proc.

Susilaukusi anksčiau laiko gimusio naujagimio šeima pradeda ilgą kovą už gyvybę. Šokas, bejėgiškumo jausmas, neviltis, užsidarymas, situacijos neigimas – emocijos, kurios kyla tėveliams, susilaukusiems anksčiau laiko gimusio naujagimio.

Kiekviena diena tampa kova, nes visos naujagimio organizmo sistemos yra nesubrendusios:

1. Didžiausia anksčiau laiko gimusio naujagimio problema – kvėpavimo nepakankamumas, kurį sąlygoja surfaktanto stoka plaučiuose,- naujagimiui tenka dirbtinai ventiliuoti plaučius (dirbtiniais plaučių ventiliatoriais, kaniulėmis, deguonies kaukėmis);

2. Naujagimio riebalinis sluoksnis per mažas, kad sugebėtų reguliuoti kūno temperatūrą, todėl anksčiau laiko gimęs naujagimis guldomas į inkubatorių, kuriame pastoviai palaikoma reikiama temperatūra ir drėgmė;

3. Pirmosiomis paromis naujagimiui išryškėja gelta, nes kepenys yra nesubrendusios;

4. Monitorių pagalba pastoviai stebimas anksčiau laiko gimusio naujagimio širdies darbas, kvėpavimas, arterinis kraujospūdis, temperatūra, kraujo įsisotinimas deguonimi;

5. Dėl kraujodaros sistemos, ypač kaulų čiulpų nebrandumo, anksčiau laiko gimusiems naujagimiams išsivysto mažakraujystė;

6. Jie ypač neatsparūs infekcijoms, nes jų imuninė sistema dar nesubrendusi, yra imunoglobulinų deficitas, silpnas odos apsauginis mechanizmas;

7. Anksčiau laiko gimę naujagimiai rizikingi galvos smegenų kraujosrūvoms, ypač kraujo išsiliejimui į šoninius smegenų skilvelius. Tai dažnai komplikuojasi vidine vandene, gali likti neurologiniai sutrikimai visam gyvenimui;

8. Naujagimis nemoka čiulpti ir ryti, todėl jis maitinamas per zondą;

9. Dažnai anksčiau laiko gimusiam naujagimiui lieka atviras arterinis latakas (Botalo), kuris ilgainiui sutrikdo plaučių ir viso organizmo kraujotaką;

10. Naujagimiui pastoviai tiriamas akių dugnas, nes dėl tinklainės nesubrendimo gali vystytis naujagimių retinopatija (kai dėl sutrikusios kraujotakos akių dugne vystosi išemija);

11. Anksčiau laiko gimusiems naujagimiams anksti pradedama rachito profilaktika, nes jiems būdingas mažas kalcio kiekis kraujyje, hipovitaminozė.

Tačiau šie, mažiausieji naujagimiai, taip atkakliai stveriasi į gyvenimą savo trapiais piršteliais, jog imi ir patiki, kad gyvenime esama tikrų tikriausių stebuklų. Vienas iš jų – už inkubatoriaus sienos sunkiai sergantis, girdėdamas mamos lopšinę ir jausdamas tėčio ranką ant gaubto, pradeda šypsotis, nepasiduodamas logikos dėsniams ir matematiniams išskaičiavimams.

Neišnešiotų naujagimių asociacija „Neišnešiotukas“ – savanoriška asociacija, vienijanti neišnešiotus naujagimius, jų tėvus, globėjus, rėmėjus, gydytojus, analogiškas organizacijas bei atstovaujanti Asociacijos narių interesus.

DAUGIAU INFORMACIJOS: http://neisnesiotukas.lt/

Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro sveikatos stiprinimo specialistė Skaistė Grigytė

ŠRSVSB

  • Siųsti draugui
  • Komentuoti

Siųsti draugui

Jūsų vardas (būtinas)

Jūsų el. paštas (būtinas)

Draugo vardas (būtinas)

Draugo el. paštas (būtinas)

Jūsų žinutė draugui

Saugos kodas:
captcha

Įveskite saugos kodą:

Komentuoti

Connect with Facebook

Komentavimo taisyklės ir atsakomybė

REKLAMA

Parodos

Iki vasario 8 d.
Pirmadienį – penktadienį nuo 10 iki 20 val. Dėl parodos ir / ar kalendorių ekspozicijos lankymo kreiptis į administracijos korpusą. Kuršėnų kultūros centro kalendorių ekspozicija – „Lietuva brangi“ – kalendorių ekspozicija, skirta Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui paminėti. Ekspoziciją galite aplankyti kasdien (išskyrus savaitgalius) ir visų kultūros centre vyksiančių renginių metu. Dėl ekspozicijos lankymo prašome iš anksto susitarti telefonu (8-41) 50 80 52 arba el. paštu kursenukultura@gmail.com.

Vasario mėn. 16 d.
12.30 val. Kuršėnų kultūros centro parodų salėje Šiaulių rajono tautodailininkų darbų parodos atidarymas. Paroda veiks 8 – 17 val. Pirmadieniais-penktadieniais
Iki vasario mėn. 8 d. pirmadienį – penktadienį 10  – 20 val. Kuršėnų kultūros centro parodų salėje dizainerio Viliaus Purono paroda „Mūsų miestas – mūsų namai“.

Vasario 16 d. – vasario 28 d.
Pirmadienį – penktadienį nuo 10 iki 17 val.  Kuršėnų kultūros centro kalendorių ekspozicija – Kalendorių ekspozicija „Senieji kalendoriai“. Ekspoziciją galite aplankyti kasdien (išskyrus savaitgalius) ir visų kultūros centre vyksiančių renginių metu. Dėl ekspozicijos lankymo grupėms su nemokamu gidu prašome iš anksto susitarti telefonu (8-687) 89 120 arba el. paštu zenonasgestautas@gmail.com.

EDUKACINĖ VEIKLA

Vasario mėnesį
8 – 17 val. Pirmadieniai – penktadieniais Etninės kultūros ir tradicinių amatų centre Keramikos (lipdymo, žiedimo, dekoravimo), sausos vilnos vėlimo, kiaušinių marginimo vašku, juostų pynimo, kalėdinių žaislų varstymo iš šiaudų edukaciniai užsiėmimai. Priimamos grupės: 1,5 val. vaikui 2,00 Eur, 1,5 val. suaugusiam 4,00 Eur. Užsiėmimų datą ir laiką derinti tel. ( 8-41) 58 34 22.

Kiekvieną pirmadienį ir trečiadienį
19 val. Kuršėnų kultūros centro choreografijos  salėje aerobikos užsiėmimai „Kangoo Jumps“. Abonemento kaina 35 Eur. Pirmas užsiėmimas nemokamai.

Užfiksavote įvykį? Buvote renginyje? Turite gražių nuotraukų su Kuršėnais? Rašykite mums el. paštu: kursenai@kursenai.lt ir mes tai paskelbsime!

Kopijuoti, platinti galima tik gavus raštišką ar žodinį Kūrybinės raiškos centro sutikimą.

Visos teisės saugomos. © 2012
Kūrybinės raiškos centras

Tapkite Kursenai.lt žurnalistu!

Turite naujienų?

Susisiekite su mumis!

Reklamuokitės mūsų portale

Ką aplankyti Kuršėnuose?

Ką veikti Kuršėnuose?

Ieškote naudingos informacijos?

Susipažinkite su komentavimo taisyklėmis

Valdytojas:

 

 

Portalas:

Mus galite rasti: