REKLAMA
Aktualijos Kultūra Jaunimas Sportas Sveikata Interviu Kuršėniškių nuomonė Kuršėnai spaudoje Pranešk apie įvykį

Ką privalo žinoti tėvai, pirkdami žaislus vaikams?

Šiandienos žaislai – tai šiuolaikinę civilizaciją atspindintys bei šiuolaikinėmis technologijomis sukurti įvairūs žaidimai, išsiskiriantys modernia išvaizda, techninėmis funkcijomis.

Šiuolaikiniai tėvai labai stengiasi, kad jų vaikams būtų įdomu – perka daug žaislų.

TAČIAU AR BŪTINA JŲ TURĖTI DAUG?

Birželio 1-oji – Tarptautinė vaikų gynimo diena, tad Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kviečia minėti šią dieną kartu, bei pateikia specialistų rekomendacijas, susijusias su vaiko poreikiais žaislams.

KODĖL ŽAIDIMAI YRA TOKIE SVARBŪS?

Žaidimai ir žaislai – tai besąlygiškai sąveikaujančios priemonės vaiko veikloje. Žaidybinė vaiko veikla atlieka tam tikras funkcijas: pasitenkinimo, komunikacijos, savirealizacijos, terapinę, diagnozės, korekcinę, tarptautinės komunikacijos, socializacijos. Žaidžiant išryškėja vaiko santykis su aplinka, požiūris į gyvenimą, atsiskleidžia bendrystės jausmas, pranašumo siekis, tačiau svarbiausia – vaikas išreiškia save. Žaidimas skatina vaiko socialinę raidą, lavina mąstymą, kūrybiškumą, savarankiškumą, iniciatyvumą, pasitikėjimą savo jėgomis, grūdina jausmus ir emocijas, lavina gebėjimus, pažintinius procesus. Žaisdami vaikai kuria nerealius pasaulius, svajoja ir panaudodami tradicinius ar šiuolaikinius žaislus bei jų pakaitalus, atspindi socialinio gyvenimo tikrovę, psichinę savo būseną.

EDUKACINIS ŽAISLAS

Edukacinis žaislas yra daugiafunkcinis. Jis suteikia galimybę ir vaikui, ir tėvams jį pritaikyti įvairiose žaidybinėse situacijose, eksperimentuoti. Kiekvienas žaislas gali būti traktuojamas kaip edukacinis, jei jis vaiką ko nors išmoko, lavina tam tikrus gebėjimus, žadina vaizduotę, skatina atrasti. Su tokiais žaislais gali žaisti įvairaus amžiaus vaikai – žaislai tarsi „auga“ kartu su vaiku. Žaislais vaikams gali būti įvairūs daiktai, su kuriais būtų galima daryti patį svarbiausią dalyką – žaisti. Žaidimo metu vaikų pasąmonė tarsi pereina į fantazijų pasaulį, kuriame net ir plastmasinės lėlės moka kalbėti, reiškia jausmus ir tiesiog gyvena. Edukaciniai žaislai yra kokybiški, pagaminti pagal visus saugos reikalavimus, turi konkretų aiškų gamintoją, jo gamybos ir kūrimo procese dalyvauja specialistų – dizainerių, vaikų raidos specialistų, psichologų komanda.

ŠIUOLAIKINIAI ŽAISLAI

Populiarūs šiandien plastikiniai, elektroniniai žaislai dažnai iškreipia vaiko tikrovės ir pojūčių suvokimą, įtraukdami į savo mirgantį, žybsintį, cypiantį pasaulį, skatindami vaikus atsiriboti, užsidaryti jame, automatiškai atlikti nurodytas funkcijas. Populiarūs šiuolaikiniai žaislai (pvz., lėlė „Barbė“, Bratz, Teletabis, Žmogus „Voras“ ir kt.) parodo tam tikrą vaiko pasaulėžiūrą, formuoja stereotipus. Galima būtų manyti, jog mergaitės, žaisdamos su „Barbe“, „Syndi“, „Bratz“ ar kitomis panašiomis lėlėmis, ugdo grožio, grakštumo ir tuo pačiu metu moteriškumo, savarankiškumo pradmenis, tačiau taip pat tikėtina, jog tokios lėlės per anksti skatina atkreipti dėmesį į moters kūno formas, neatitinkančias natūralių žmogaus proporcijų, skiepijamas nepilnavertis grožio suvokimas, pratinama prie itin prabangaus gyvenimo būdo.

DIDŽIAUSIA ŠIANDIENOS PROBLEMA – ŽAISLAI, ŽAIDŽIANTYS PATYS SAVAIME, BE VAIKO DALYVAVIMO!

RUOŠDAMIESI PIRTI ŽAISLĄ VAIKUI ATSAKYKITE Į ŠIUOS KLAUSIMUS:

 1. Ar žaislas ugdys kūrybiškumą, skatins fantazuoti?
 2. Ar žaislas mokys vaiką spręsti problemas?
 3. Ar žaislas skatins vaiką mąstyti?
 4. Kokią įtaką žaislas turės vaiko elgesiui?
 5. Ar žaisdamas su įsigytu žaislu vaikas įgys naujų įgūdžių?
 6. Ar žaisdamas šiuo žaislu vaikas sužinos daugiau apie save ir savo aplinką?
 7. Ar žaislas gerins vaiko atmintį?
 8. Ar žaislas suartins šeimos narius?

PATARIMAI, KAIP IŠRINKTI TINKAMĄ ŽAISLĄ PAGAL VAIKO AMŽIŲ

Atsižvelgiant į vaiko amžių bei žaidimo klasifikaciją, rekomenduojamos pačios įvairiausios žaidimo priemonės, pvz., lėlės, kaukės, sporto įranga (kamuoliai, lankai, virvė ir t.t.), įvairūs konstruktoriai, minkšti žaislai, audiniai, drabužiai, vežimėliai, muzikos instrumentai ir daugelis kitų daiktų.

 • Vaikams iki trejų metų tinkamiausi motoriką lavinantys žaislai, pvz., mediniai kubeliai, piramidės, skirtingų formų kaladėlės, dedamos į dėžutę pagal formelės atitikmenį, nesudėtingos dėlionės, vaikiškas domino. Taip pat rekomenduojama rinktis žaislus, kurie lavina garsų bei spalvų pažinimą.
 • Trejų metų vaikams reikėtų ieškoti žaislų, kurie padėtų vystyti kūrybiškumą ir galimybę kurti įvairias istorijas. Vaizduotę padeda lavinti modelino lipdymas, ar šiam amžiui skirti kūrybiniai rinkiniai, suteikiantys galimybę kurti linksmus gyvūnėlius iš lipdukų, įvairių figūrėlių.
 • 4–7 metų vaikams tinka kūrybiniai darbeliai, mozaikos ar konstruktoriai, padedantys ugdyti kruopštumą bei koncentruoti dėmesį. Tinka tradiciniai „Lego“ bei kiti konstruktoriai. Knygos, magnetinės abėcėlės raidės ar kaladėlės, žaislai, skirti mokytis skaičiavimo pradmenų, ikimokyklinukams padeda plėtoti ankstyvo rašymo, skaitymo bei loginius įgūdžius.
 • Pradinių klasių vaikams tinkamiausios 3D dėlionės, ypatingai žymių pasaulio statinių. Tokiu būdu vaikas susipažįsta su istorija bei architektūra. Taip pat jiems tinka sudėtingesni kūrybiniai rinkiniai ar piešimo darbeliai.

PSICHOLOGAI MANO, KAD VAIKO VYSTYMUISI PAKANKA DEŠIMTIES ŽAISLŲ.

KITI PATARIMAI:

 • Venkite žaislų, kurie reklamuojami televizijos reklamose ar ant įvairių maisto pakuočių;
 • Nepirkite per daug sudėtingo žaislo;
 • Naudokite žaislus, kurie padeda plėsti vaiko žodyną, moko išsakyti mintis ir vartoti sąvokas;
 • Paskatinkite vaikus arba padėkite jiems pasidaryti žaislus patiems. (pvz., iš vielos, gaiviųjų gėrimų ar pieno pakuočių, gilių, kankorėžių, sėklų, akmenų ir t. t.);
 • Berniukams žaidžiant su robotais, šautuvais, tankais, transformeriais, stebėkite, kad šie žaidimai netaptų jų vienintele žaidybine veikla. Kalbėkite su vaiku, kad šis išmoktų atskirti tokiuose žaidimuose leidžiamą elgesį nuo realaus gyvenimo taisyklių, kad suprastų, kur išties koviniai elementai gali būti taikomi;
 • Nustatykite vaikams taisykles: ginklai – ar tai bus medžio šaka, ar plastikinis pistoletas – nenutaikomi į veidą, jais negalima nieko sužeisti;
 • Skatinkite žaisti sportinius žaidimus. Daugelis komandinių žaidimų moko vaiką bendrauti ir laikytis taisyklių, ugdo kantrybę;
 • Atidžiai perskaitykite etiketes, kurios turėtų tiksliai apibūdinti žaislo paskirtį, sudėtines dalis, gamybines medžiagas, rekomenduojamą vaiko amžių. Tik saugus žaislas gali būti patikima ugdymo (–si) priemonė vaikui;
 • Stebėkite kokius kompiuterinius žaidimus žaidžia Jūsų vaikas ir kiek laiko praleidžia prie kompiuterio. Per daug laiko žaidžiantis kompiuterinius žaidimus vaikas gali pradėti jausti socialinę izoliaciją, išmokti necenzūrinės kalbos, gali susilpnėti jo bendravimo įgūdžiai, atsirasti sveikatos sutrikimų (pvz., nutukimas, vaizdo sukeliami traukuliai, kūno laikysenos pokyčiai ir t.t.), suprastėti mokymosi rezultatai. Žaidimai gali sukelti priklausomybę, kurios pasekmės dažnai būna depresija, padidėjęs nerimas ar socialinės baimės, impulsyvumas, dėmesio koncentracijos stoka;

VAIKŲ RAIDAI ĮTAKĄ DARO NE TAI, KIEK DAUG IR KOKIŲ ŽAISLŲ JIE TURI, BET KAIP DAŽNAI IR KAIP KOKYBIŠKAI SUAUGUSIEJI SU JAIS BENDRAUJA!

Pagal vpsc.lt informaciją parengė Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro sveikatos stiprinimo specialistė Skaistė Grigytė

 • Siųsti draugui
 • Komentuoti

Siųsti draugui

Jūsų vardas (būtinas)

Jūsų el. paštas (būtinas)

Draugo vardas (būtinas)

Draugo el. paštas (būtinas)

Jūsų žinutė draugui

Saugos kodas:
captcha

Įveskite saugos kodą:

Komentuoti

Connect with Facebook

Komentavimo taisyklės ir atsakomybė

REKLAMA

Parodos

Spalio mėn.
Pirmadienį – penktadienį nuo 10 val. iki 17 val.  Kuršėnų kultūros centro kalendorių ekspozicija (Ventos g. 11A, Kuršėnai) Kalendorių ekspozicija „Senieji kalendoriai“. Ekspoziciją galite aplankyti kasdien (išskyrus savaitgalius) ir visų kultūros centre vyksiančių renginių metu. Dėl ekspozicijos lankymo grupėms su nemokamu gidu prašome iš anksto susitarti telefonu (8-41) 50 80 52 arba el. paštu kursenukultura@gmail.com

EDUKACINĖ VEIKLA

Spalio mėnesį
8 val. – 18 val. Pirmadieniais-penktadieniais Etninės kultūros ir tradicinių amatų centre, (Ventos g. 7A, Kuršėnai) keramikos (lipdymo, žiedimo, dekoravimo), sausos vilnos vėlimo, kiaušinių marginimo vašku, juostų pynimo, kalėdinių žaislų varstymo iš šiaudų edukaciniai užsiėmimai. Priimamos grupės: 1,5 val. vaikui 2,00 Eur, 1,5 val. suaugusiam 4,00 Eur. Užsiėmimų datą ir laiką derinti tel. ( 8-41) 58 34 22.

Kiekvieną pirmadienį ir trečiadienį
19 val. Kuršėnų kultūros centro choreografijos  salė (Ventos g. 11A, Kuršėnai) aerobikos užsiėmimai „Kangoo Jumps“. Abonemento kaina 35 Eur. Pirmas užsiėmimas nemokamai. Patalpas nuomoja instruktorė Kristina tel. 86 82 52244.

Užfiksavote įvykį? Buvote renginyje? Turite gražių nuotraukų su Kuršėnais? Rašykite mums el. paštu: kursenai@kursenai.lt ir mes tai paskelbsime!

Kopijuoti, platinti galima tik gavus raštišką ar žodinį Kūrybinės raiškos centro sutikimą.

Visos teisės saugomos. © 2012
Kūrybinės raiškos centras

Tapkite Kursenai.lt žurnalistu!

Turite naujienų?

Susisiekite su mumis!

Reklamuokitės mūsų portale

Ką aplankyti Kuršėnuose?

Ką veikti Kuršėnuose?

Ieškote naudingos informacijos?

Susipažinkite su komentavimo taisyklėmis

Valdytojas:

 

 

Portalas:

Mus galite rasti: