REKLAMA
Aktualijos Kultūra Jaunimas Sportas Sveikata Interviu Kuršėniškių nuomonė Kuršėnai spaudoje Pranešk apie įvykį

Kuršėnų bendruomenei pristatyta Juozo Pabrėžos knyga-monografija „Žemaičių kalba ir rašyba“

„Žemaitis nėkumet nasotars diel kalbuos so lietovio, ne so prūso ar latvio. Lietova lai būn Lietova, maišitėje – maišitases, vuo žemaite – žemaites“.
(Pabrieža Jorgis Ambraziejos)

2018 m. spalio 10 d. Kuršėnų Vytauto Vitkausko biblioteka visus besidominčius žemaičių kultūra, tradicijomis, istorija ir kalba sukvietė į literatūrinę popietę, kurioje buvo pristatyta Juozo Pabrėžos knyga-monografija „Žemaičių kalba ir rašyba“. Šį leidinį Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centro mažojoje salėje pristatė popietės svečias, knygos autorius kraštietis kalbininkas, docentas, humanitarinių mokslų daktaras, žemaičių kalbos tyrinėtojas ir puoselėtojas Juozas Pabrėža. Svečias kalbėjo, kad išleistos knygos pristatymo turas po Žemaitiją eina į pabaigą ir Kuršėnai viena iš paskutiniųjų vietų, kur susitinkama su skaitytojais. Susitikimo pradžioje mokslų daktaras su gausiai susirinkusiais kuršėniškiais pasidalijo prisiminimais apie studijų laikus, kuomet teko bendrauti su gerbiamu kalbininku Vytautu Vitkausku. Jis džiūgavo, jog esąs vieno iš didžiausių lietuvių kalbos istorijos įamžinimo skatintojų žemėje.

J. Pabrėžai knyga „Žemaičių kalba ir rašyba“ – svarbiausias gyvenimo mokslinių ir praktinių tyrinėjimų darbas. Prieš pradėdamas rašyti knygą autorius suprato, kad ji bus skirta ne tik mokslininkams, bet platesniam ratui žmonių, kuriems įdomūs šakniniai, etniniai dalykai (istorija, papročiai, tradicijos, kalba). Monografija susideda iš trijų stambių dalių. Įvade paaiškinama žemaičių vardo kilmė, apžvelgiami žemaičių kultūriniai judėjimai, svarbiausi žemaičių tapatybės momentai. Antroje dalyje autorius kelia kertinį klausimą – ar yra žemaičių kalba, ar yra žemaičių tarmė? Nedelsdamas teigia, kad abi sąvokos yra vartotinos ir artimos. Daroma išvada, kad pats svarbiausias žemaičių tradicinės kultūros ženklas yra žemaičių kalba. Ši knyga – tai įrodymas, jog žemaičių kalba iš tikrųjų egzistuoja. Ypač svarbus dalykas kalbos tapatumui įrodyti yra tas, kad žemaičių kalba turi visus tai kalbai privalomus lygmenis ar sudedamąsias dalis: fonetiką, morfologiją, sintaksę ir leksiką. Dar labai svarbu, kad žemaičiai yra išlaikę senesnių, archajiškų ypatybių, formų, konstrukcijų, ko nebėra nei bendrinėje kalboje, nei kai kuriose kitose tarmėse.

Susitikimo pabaigoje mokslininkas vylėsi, kad ši knyga padės pakelti žemaičių kalbos kultūrą, išsaugoti jos savastį, paryškinti ir priminti tos kalbos stiprumą, gyvybingumą ir unikalumą.

Visi susirinkusieji, tame tarpe ir gimnazistai, džiaugėsi galėję susitikti su puikiai besirokuojančiu žemaičiu. Atėjusieji turėjo galimybę įsigyti knygą su autoriaus autografu.

Karolina Jasiukevičiūtė,
Kuršėnų Vytauto Vitkausko bibliotekos vedėja

Nuotr. Karolinos Jasiukevičiūtės

  • Siųsti draugui
  • Komentuoti

Siųsti draugui

Jūsų vardas (būtinas)

Jūsų el. paštas (būtinas)

Draugo vardas (būtinas)

Draugo el. paštas (būtinas)

Jūsų žinutė draugui

Saugos kodas:
captcha

Įveskite saugos kodą:

Komentuoti

Connect with Facebook

Komentavimo taisyklės ir atsakomybė

REKLAMA

Parodos

Spalio mėn.
Pirmadienį – penktadienį nuo 10 val. iki 17 val.  Kuršėnų kultūros centro kalendorių ekspozicija (Ventos g. 11A, Kuršėnai) Kalendorių ekspozicija „Senieji kalendoriai“. Ekspoziciją galite aplankyti kasdien (išskyrus savaitgalius) ir visų kultūros centre vyksiančių renginių metu. Dėl ekspozicijos lankymo grupėms su nemokamu gidu prašome iš anksto susitarti telefonu (8-41) 50 80 52 arba el. paštu kursenukultura@gmail.com

EDUKACINĖ VEIKLA

Spalio mėnesį
8 val. – 18 val. Pirmadieniais-penktadieniais Etninės kultūros ir tradicinių amatų centre, (Ventos g. 7A, Kuršėnai) keramikos (lipdymo, žiedimo, dekoravimo), sausos vilnos vėlimo, kiaušinių marginimo vašku, juostų pynimo, kalėdinių žaislų varstymo iš šiaudų edukaciniai užsiėmimai. Priimamos grupės: 1,5 val. vaikui 2,00 Eur, 1,5 val. suaugusiam 4,00 Eur. Užsiėmimų datą ir laiką derinti tel. ( 8-41) 58 34 22.

Kiekvieną pirmadienį ir trečiadienį
19 val. Kuršėnų kultūros centro choreografijos  salė (Ventos g. 11A, Kuršėnai) aerobikos užsiėmimai „Kangoo Jumps“. Abonemento kaina 35 Eur. Pirmas užsiėmimas nemokamai. Patalpas nuomoja instruktorė Kristina tel. 86 82 52244.

Užfiksavote įvykį? Buvote renginyje? Turite gražių nuotraukų su Kuršėnais? Rašykite mums el. paštu: kursenai@kursenai.lt ir mes tai paskelbsime!

Kopijuoti, platinti galima tik gavus raštišką ar žodinį Kūrybinės raiškos centro sutikimą.

Visos teisės saugomos. © 2012
Kūrybinės raiškos centras

Tapkite Kursenai.lt žurnalistu!

Turite naujienų?

Susisiekite su mumis!

Reklamuokitės mūsų portale

Ką aplankyti Kuršėnuose?

Ką veikti Kuršėnuose?

Ieškote naudingos informacijos?

Susipažinkite su komentavimo taisyklėmis

Valdytojas:

 

 

Portalas:

Mus galite rasti: