REKLAMA
Aktualijos Kultūra Jaunimas Sportas Sveikata Interviu Kuršėniškių nuomonė Kuršėnai spaudoje Pranešk apie įvykį

Retas įvykis – išleistas atvirukų bloknotas „Lietuva – mano atviruke“ Nuotraukos

2018 m. spalio 23 d. Gruzdžių Augustino Griciaus bibliotekoje vyko Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos išleisto atvirukų bloknoto „Lietuva – mano atviruke“ pristatymas bei rengto atvirukų konkurso prizininkų apdovanojimas. Tokio politinio-meninio atvirukų bloknoto, kaip ir pavienių atvirukų leidyba dabar yra reta, nors prieš šimtą metų jie buvo labai populiarūs. Dabar jų leidyba nyksta ir atvirukas tampa spaudos paveldo objektu: juos nurungia už paštą kur kas operatyvesnis komunikacijos būdas – elektroninis atvirukas. Tuomet jų ir įvairovė (pagal žanrą, medžiagą ar spaudos būdą), ir tiražai buvo didžiausi, o ir paštas iš to laimėjo, nes atvirlaiškio persiuntimas buvo pigesnis nei laiško. Šiuo leidiniu biblioteka norėjo priminti šį ne itin seną, bet jau nykstantį spaudos žanrą, tuomet, prieš šimtmetį, buvusį populiarų 10–12 išplėšiamų teminių atvirukų bloknotų tipą, įrištą varžtais, kaip pastarasis, ar tiesiog kabėmis. Be to, kaip leidinio pratarmėje teigia šio konkurso ir leidinio iniciatorius Almantas Šlivinskas, visi šie tikslai tampa dar aktualesni emigracijos fone, kaip siekis sužadinti gęstantį tautinį patriotizmą ir ypač mažą politinių atvirukų dalį rinkoje. Rengiant leidybos projektą buvo akcentuotas noras bloknotus padalinti kaimo bibliotekų skaitytojams, kad šie juos įduotų ar paštu išsiųstų savo artimiesiems, apsistojusiems užsienyje, o šie, piešiniuose pajutę Lietuvos spalvų dvelksmą, išplėštų atviruką ir pasiųstų dar kažkam…

Leidinio pristatymo šventę pradėjo Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Gruzdžių Augustino Griciaus struktūrinio teritorinio padalinio vyresnioji bibliotekininkė Jurgita Jasiškytė Vlado Mozuriūno eilėraščiu „Parašyk tu man paprastą laišką…“. Bloknoto „Lietuva – mano atviruke“ sudarytojas, filokartijos tyrinėtojas, Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos l. e. p. direktorės pavaduotojas Almantas Šlivinskas papasakojo apie atviruko raidą nuo jo įteisinimo 1869 m. iki dabartinių laikų, jų įvairovę, taip pat paties atvirukų konkurso idėją – paminėti Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį ir norą sužadinti patriotiškumo ir pilietiškumo jausmus tautoje.

Šventėje dalyvavusi atvirukų konkurso vertinimo komisijos narė dailininkė Lolita Putramentienė-Braza supažindino su vertinimo kriterijais ir atviruko kūrimo technikos sunkumais, o leidinio maketo autorius, spaustuvės „Titnagas“ vyr. dizaineris Linas Janonis papasakojo apie atvirukų leidybos (popieriaus, spaudos būdų) ypatumus, paminėjo ypatingą bloknoto viršelio pavadinimo šriftą – jis sukurtas pagal rašysenos stilių, užfiksuotą Liudo Mažylio rastame Lietuvos Nepriklausomybės paskelbimo Akte.

Konkursui iš viso buvo pateikta 112 darbų. Iš jų leidybai atrinkta 10 geriausių, tarp kurių net šeši iš Gruzdžių miestelio. Jiems įteiktos Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorės Ingridos Klupšaitės padėkos ir dovanos – Ievai Užkuraitytei, Inesai Vainauskienei, Saulei Tarasevičiūte, Audronei Pikelei, Gintarei Baranauskaite, Gabijai Buzytei. Specialiu prizu apdovanota ir Gruzdžių gimnazijos dailės mokytoja Vita Baranauskienė, aktyviai plėtojanti meninį ugdymą.

Padėkas leidinio iniciatoriams perteikė Šiaulių rajono savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vyr. specialistė Vitolda Dovidauskienė. Šventinę nuotaiką savo smagiomis dainomis suteikė vyrų kapela „Lygiadienis“ (vadovas Rimantas Mickevičius).

Po šventės vyko atviruko kūrimo edukacinis užsiėmimas, kurio metu buvo galima pasigaminti sveikinimo atviruką. Jį vedė Gruzdžių gimnazijos dailės mokytoja Vita Baranauskienė.

Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos informacija / Fotografijos Lionginos Šufinskienės

  • Siųsti draugui
  • Komentuoti

Siųsti draugui

Jūsų vardas (būtinas)

Jūsų el. paštas (būtinas)

Draugo vardas (būtinas)

Draugo el. paštas (būtinas)

Jūsų žinutė draugui

Saugos kodas:
captcha

Įveskite saugos kodą:

Komentuoti

Connect with Facebook

Komentavimo taisyklės ir atsakomybė

REKLAMA

Parodos

Birželio mėn.
Pirmadienį – penktadienį nuo 10 iki 17 val.  
Kuršėnų kultūros centro kalendorių ekspozicija (Ventos g. 11A, Kuršėnai) kalendorių ekspozicija „Senieji kalendoriai“. Ekspoziciją galite aplankyti kasdien (išskyrus savaitgalius) ir visų kultūros centre vyksiančių renginių metu. Dėl ekspozicijos lankymo grupėms su nemokamu gidu prašome iš anksto susitarti telefonu (8-41) 50 80 52 arba el. paštu kursenukultura@gmail.com

Iki birželio 16 d.
Pirmadieniais-penktadieniais
9 – 19 val.
Kuršėnų kultūros centro parodų salėje (Ventos g. 11A, Kuršėnai) Nijolės Sitonytės, Gitanos Evseičikaitės ir Simonos Bagdonaitės – Gubinienės paroda „Meno teorija / tekstilė“.

Birželio 19 d.
18 val.
Kuršėnų kultūros centro parodų salėje (Ventos g. 11A, Kuršėnai) Gasienės grafikos darbų parodos „Atradimai“ atidarymas. Paroda veiks iki liepos 26 d. Pirmadieniais – šeštadieniais 10 – 19 val.

EDUKACINĖ VEIKLA

Birželio mėnesį
8 – 17 val. Pirmadieniais-penktadieniais Etninės kultūros ir tradicinių amatų centre, (Ventos g. 7A, Kuršėnai) keramikos (lipdymo, žiedimo, dekoravimo), sausos vilnos vėlimo, kiaušinių marginimo vašku, juostų pynimo, kalėdinių žaislų varstymo iš šiaudų edukaciniai užsiėmimai. Priimamos grupės: 1,5 val. vaikui 2,00 Eur, 1,5 val. suaugusiam 4,00 Eur. Užsiėmimų datą ir laiką derinti tel. ( 8-41) 58 34 22.

Kiekvieną pirmadienį ir trečiadienį
19 val. Kuršėnų kultūros centro choreografijos  salėje aerobikos užsiėmimai „Kangoo Jumps“. Abonemento kaina 35 Eur. Pirmas užsiėmimas nemokamai.

Užfiksavote įvykį? Buvote renginyje? Turite gražių nuotraukų su Kuršėnais? Rašykite mums el. paštu: kursenai@kursenai.lt ir mes tai paskelbsime!

Kopijuoti, platinti galima tik gavus raštišką ar žodinį Kūrybinės raiškos centro sutikimą.

Visos teisės saugomos. © 2012
Kūrybinės raiškos centras

Tapkite Kursenai.lt žurnalistu!

Turite naujienų?

Susisiekite su mumis!

Reklamuokitės mūsų portale

Ką aplankyti Kuršėnuose?

Ką veikti Kuršėnuose?

Ieškote naudingos informacijos?

Susipažinkite su komentavimo taisyklėmis

Valdytojas:

 

 

Portalas:

Mus galite rasti: