REKLAMA
Aktualijos Kultūra Jaunimas Sportas Sveikata Interviu Kuršėniškių nuomonė Kuršėnai spaudoje Pranešk apie įvykį

Atšvaitų nešiojimas turi tapti įpročiu

Lapkričio 18 dieną, minint Pasaulinę kelių eismo nelaimių aukų atminimo dieną, Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras eismo dalyviams nori priminti apie atšvaitų svarbą, kaip išvengti traumų, kaip saugoti save kelyje ypač tamsiuoju paros metu.

KELIŲ EISMO ĮVYKIŲ AUKŲ ATMINIMO DIENĄ SIEKIAMA ATKREIPTI DĖMESĮ Į:

Greičio viršijimą

Greičio viršijimas yra viena pagrindinių eismo įvykių priežasčių. Tai problema, su kuria susiduria visos pasaulio šalys.

Kelių infrastruktūrą

Kelių infrastruktūros saugumas lemia eismo įvykių dažnumą ir jų pasekmių rimtumą. Takelis pėstiesiems, saugios šalikelės, atskirtos priešpriešinio eismo juostos, atskiros juostos dviratininkams ir motociklininkams, saugios sankryžos ir tinkamas greičio apribojimų nustatymas gali tapti takoskyra tarp gyvenimo ir mirties.

Saugos diržų naudojimą

Kelių eismo taisyklės reikalauja, kad motorinėse transporto priemonėse būtų įtaisyti saugos diržai, o jose važiuojantys asmenys būtų juos užsisegę.

Vaikų sėdėjimo kėdutes

Motorinėse transporto priemonėse vežami vaikai turi būti kaip įmanoma saugesni. To siekiant labai svarbu, kad tėvai iš visų įmanomų šaltinių gautų aiškius ir nuoseklius nurodymus, kaip užtikrinti vaiko saugumą automobilyje.

Naudojimąsi telefonu

Trumpųjų SMS žinučių rašymas vairuojant – vis labiau populiarėjanti tendencija, it epidemija plintanti daugelyje šalių ir tampanti bene daugiausiai gyvybių nusinešančiu įpročiu kelyje. Vairuotojai mano, kad jie gali rašyti žinutes telefonu ir tuo pačiu metu saugiai vairuoti, tačiau skaičiai nemeluoja.

Trumpųjų žinučių rašymo vairuojant rezultatai:

– 1 600 000 eismo įvykių per metus;

– 330 000 sužeistųjų per metus;

– 11 žuvusių paauglių KASDIEN;

– beveik 25 proc. VISŲ eismo įvykių priežastis.

Rašant žinutes ir vairuojant tikimybė sukelti eismo įvykį yra maždaug 6 kartus didesnė nei vairuojant apsvaigus. Rašant žinutes gebėjimas valdyti transporto priemonę panašus į vairavimą išgėrus 4 bokalus alaus.

ŠIAULIŲ R. VISUOMENĖS SVEIKATOS SPECIALISTŲ REKOMENDACIJOS PĖSTIESIEMS

Tyrimai rodo, jog net 90 proc. informacijos apie nuolatos besikeičiančias eismo sąlygas vairuotojai priima akimis. Todėl, ypač tamsiai apsirengę pėstieji ar dviratininkai, pablogėjus matomumui gali būti vairuotojų laiku nepastebėti.

Pavojingiausias laikas pėstiesiems – nuo lapkričio iki vasario pabaigos. Mat šiuo laikotarpiu didesnę paros dalį būna tamsu, dažni krituliai. Atšvaitai – paprasta ir efektyvi priemonė, užtikrinanti pėsčiųjų, dviratininkų, motociklininkų ir kitų eismo dalyvių saugumą prieblandoje ar tamsiu paros metu.

Be atšvaito einantis pėsčiasis iš tamsos išnyra vos už 40 ar 50 metrų, o 90 kilometrų per valandą greičiu važiuojančio automobilio stabdymo kelias dažnai yra ilgesnis, tad įvyksta nelaimė. Nežiūrint daugkartinių perspėjimų apie atšvaitų ir kitų šviesą atspindinčių elementų naudojimo svarbą tamsiuoju paros metu, daugkartines atšvaitų dalinimo akcijas, atšvaitai mūsų šalyje naudojami nepakankamai.

REIKIA RINKTIS KOKYBIŠKUS ATŠVAITUS

Efektyviausia saugumo priemonė tamsiu paros metu – atšvaitai – būna įvairių dydžių, paprastai balti ar geltoni, rečiau kitokių spalvų, netgi juodi. Šiuo metu jų yra visokiausių rūšių ir formų – prisegami, prikabinami, prilipdomi, apyrankės formos atšvaitai ant rankos. Jie gali būti minkšti, lankstūs, plastmasiniai, juostelės, pakabukai, lipdukai, žaisliuko formos.

Kiekvienas atšvaitą gali pasirinkti pagal savo stilių ir skonį, tačiau renkantis labai svarbu atkreipti dėmesį į kokybę. Atšvaitams taikomas ES kokybės standartas – EN 13356 (nurodo reikalavimus optinėms asmenų dėvimų, pritvirtintų ar nešamų priedų, skirtų neprofesinei veiklai, charakteristikoms). Remiantis šiuo standartu pakabuko plotas turi būti nuo 15 iki 50 kv.cm kiekvienoje pusėje, o juostelės ir klijuojamų priedų (lipdukų) paviršiaus plotas turi būti didesnis kaip 15 kv.cm. Sertifikuoti atšvaitai šviesą atspindi iš bent 150 – 400 m atstumo, o ne tokie kokybiški, nesertifikuoti – vos iš 50 – 100 m.

PAGRINDINĖS ATŠVAITŲ NEŠIOJIMO TAISYKLĖS:

Atšvaitas turi būti prisegtas dešinėje drabužių pusėje, automobilio žibintų aukštyje, kad jį matytų iš priekio atvažiuojantys vairuotojai.

Juostinis atšvaitas dedamas ant dešinės rankos ties alkūne, o ant dešinės kojos žemiau kelio. Ant rankinės ar kuprinės atšvaitai dedami iš dešinės pusės (dešiniarankiams).

Nereikia pamiršti, kad saugumas dažnai priklauso nuo matomumo. Atkreipkite dėmesį, kad pas atšvaitas savaime nešviečia, o tik atspindi atvažiuojančio automobilio šviesas, todėl jį būtina patvirtinti automobilio žibintų aukštyje , nes taip vairuotojai geriau pastebės atšvaitus.

Atšvaitą ant vaikų drabužių reikia pritvirtinti suaugusio žmogaus kelių lygyje. Šioje vietoje prikabintas atšvaitas maksimaliai atspindės autotransporto šviesas ir siųs įspėjamąjį signalą automobilio vairuotojui. Prisegti ar prisiūti prie vaiko drabužių ar prikabinti prie kuprinės atšvaitai ,,apšviečia“ vaiką 130 – 140 m. atstumu nuo automobilio.

Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Skaistė Grigytė

  • Siųsti draugui
  • Komentuoti

Siųsti draugui

Jūsų vardas (būtinas)

Jūsų el. paštas (būtinas)

Draugo vardas (būtinas)

Draugo el. paštas (būtinas)

Jūsų žinutė draugui

Saugos kodas:
captcha

Įveskite saugos kodą:

Komentuoti

Connect with Facebook

Komentavimo taisyklės ir atsakomybė

REKLAMA

Parodos

Spalio mėn.
Pirmadienį – penktadienį nuo 10 val. iki 17 val.  Kuršėnų kultūros centro kalendorių ekspozicija (Ventos g. 11A, Kuršėnai) Kalendorių ekspozicija „Senieji kalendoriai“. Ekspoziciją galite aplankyti kasdien (išskyrus savaitgalius) ir visų kultūros centre vyksiančių renginių metu. Dėl ekspozicijos lankymo grupėms su nemokamu gidu prašome iš anksto susitarti telefonu (8-41) 50 80 52 arba el. paštu kursenukultura@gmail.com

EDUKACINĖ VEIKLA

Spalio mėnesį
8 val. – 18 val. Pirmadieniais-penktadieniais Etninės kultūros ir tradicinių amatų centre, (Ventos g. 7A, Kuršėnai) keramikos (lipdymo, žiedimo, dekoravimo), sausos vilnos vėlimo, kiaušinių marginimo vašku, juostų pynimo, kalėdinių žaislų varstymo iš šiaudų edukaciniai užsiėmimai. Priimamos grupės: 1,5 val. vaikui 2,00 Eur, 1,5 val. suaugusiam 4,00 Eur. Užsiėmimų datą ir laiką derinti tel. ( 8-41) 58 34 22.

Kiekvieną pirmadienį ir trečiadienį
19 val. Kuršėnų kultūros centro choreografijos  salė (Ventos g. 11A, Kuršėnai) aerobikos užsiėmimai „Kangoo Jumps“. Abonemento kaina 35 Eur. Pirmas užsiėmimas nemokamai. Patalpas nuomoja instruktorė Kristina tel. 86 82 52244.

Užfiksavote įvykį? Buvote renginyje? Turite gražių nuotraukų su Kuršėnais? Rašykite mums el. paštu: kursenai@kursenai.lt ir mes tai paskelbsime!

Kopijuoti, platinti galima tik gavus raštišką ar žodinį Kūrybinės raiškos centro sutikimą.

Visos teisės saugomos. © 2012
Kūrybinės raiškos centras

Tapkite Kursenai.lt žurnalistu!

Turite naujienų?

Susisiekite su mumis!

Reklamuokitės mūsų portale

Ką aplankyti Kuršėnuose?

Ką veikti Kuršėnuose?

Ieškote naudingos informacijos?

Susipažinkite su komentavimo taisyklėmis

Valdytojas:

 

 

Portalas:

Mus galite rasti: