REKLAMA
Aktualijos Kultūra Jaunimas Sportas Sveikata Interviu Kuršėniškių nuomonė Kuršėnai spaudoje Pranešk apie įvykį

Ikimokyklinėse ugdymo įstaigose vyksta praktiniai burnos higienos užsiėmimai

Vaikų burnos sveikatos būklė yra aktuali tema dėl dažno dantų ėduonies ir kitų burnos ligų pasireiškimo. Pasaulinė sveikatos organizacija didelį dėmesį skiria burnos sveikatai, nagrinėja rizikos veiksnių poveikį bendrai organizmo sveikatai ir gyvenimo kokybei. Nuo to, kokia yra vaikų burnos sveikatos būklė bei kokie burnos higienos palaikymo įpročiai suformuojami dar ankstyvame amžiuje, priklausys ir suaugusio individo burnos sveikata, jo elgesys ir požiūris į kasdienius burnos higienos įpročius. Vaikų burnos ligų epidemiologinė situacija pastaruoju metu blogėja.

Higienos instituto duomenimis, Šiaulių r. 0-6 metų amžiaus vaikų dantų ligų (K00-K08) registruojama vis daugiau. 2018 m. šis rodiklis siekia 255 atvejus, kai 2014 m. užregistruota 205.

Šiaulių r. sav. visuomenės sveikatos biuro specialistai, rūpindamiesi tinkama ikimokyklinio amžiaus vaikų dantų priežiūra,  gegužės mėnesį pradėjo 3 mėnesius truksiančią programą. Šios programos tikslas – formuoti teisingus praktinius burnos higienos įgūdžius ikimokyklinio amžiaus vaikams. Ankstyvas teisingas vaikų  burnos higienos mokymas yra labai svarbus, nes  pieninių dantų formavimasis įtakoja nuolatinių dantų būklę.

Šiaulių r. sav. visuomenės sveikatos biuras pasirūpino burnos skalavimo indeliu, dantų šepetėliu ir dantų pasta be fluoro. Taip pat išdalintos skrajutės ,,Dantukų valymo kalendorius“, kuriose vaikai visą mėnesį, išsivalę dantis, spalvina saulę ryte ir  mėnulį vakare. Psichologų teigimu, norint  išugdyti bet kokį pozityvų įproti, kaip tik reikia mėnesio laiko.

Bendradarbiaudami kartu su Šiaulių valstybine kolegija, siekiame, kad mokymai būtų dar labiau profesionalūs, todėl į pagalbą pasikvietėme praktikantes, kurios aplankė net 4-ias Šiaulių r. ikimokyklines ugdymo įstaigas. Studentės ne tik mokė vaikus burnos higienos įgūdžių, bet ir supažindino su burnos higienisto specialybe.

PATARIMAI

Kaip išsaugoti sveikus 3–6 metų amžiaus vaiko dantis?

Šio amžiaus vaikams, jei jų visi dantys sveiki, rekomenduojama valyti dantis su dantų pasta, kurioje yra 1000 ppm fluoridų. Jei vaikas turi ėduonies pažeistų dantų, taip pat neįgaliems ir turintiems bendros sveikatos problemų vaikams, gydytojas odontologas gali skirti valyti dantis su dantų pasta, kurioje yra 1450 ppm fluoridų. Dantų pastos ant dantų šepetėlio turėtų būti žirnio dydžio. Išvalius dantis vaikas turi išspjauti dantų pastos likučius, burną išskalauti nedideliu kiekiu vandens. Vakare prieš miegą išvalius dantis nevalgyti ir negerti, išskyrus vandenį.

Burnos skalavimo skysčiai

Iki 6 metų amžiaus vaikams jokie burnos skalavimo skysčiai nerekomenduojami.

Būtina žinoti, kad iki 7-rių metų amžiaus vaikui kontrolė ir pagalba yra būtina, kol vaikas pradeda savarankiškai ir kokybiškai valyti dantis.

  • Valykite dantis 2 kartus per dieną, nes per vieną kartą išvalomi ne visi nešvarumai; valymas turėtų trukti bent 2–3 minutes;
  • Dantų šepetėlis turi būti minkštas, nes vidutinio kietumo šepetėliai per daug dirgina dantenas;
  • Dantų šepetėlį reikėtų laikyti 45 laipsnių kampu;
  • Dantis valykite vertikaliais judesiais „aukštyn-žemyn“, o ne horizontaliais „pirmyn-atgal“; valyti dantis reikėtų nuo pat dantenų krašto link danties vainikėlio;
  • Dantų šepetėlis paprastai apima du dantis, todėl reikėtų valyti kas du dantis nuo vieno burnos krašto link kito, o judesį „aukštyn-žemyn“ dviem dantims pakartoti po 6-8 kartus;
  • Stenkitės nuvalyti visus danties paviršius (tiek iš išorės, tiek viduje).

Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro, visuomenės sveikatos specialistė, koordinuojanti vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūrą mokyklose, Vaineta Jurkienė

  • Siųsti draugui
  • Komentuoti

Siųsti draugui

Jūsų vardas (būtinas)

Jūsų el. paštas (būtinas)

Draugo vardas (būtinas)

Draugo el. paštas (būtinas)

Jūsų žinutė draugui

Saugos kodas:
captcha

Įveskite saugos kodą:

Komentuoti

Connect with Facebook

Komentavimo taisyklės ir atsakomybė

REKLAMA

Parodos

Spalio mėn.
Pirmadienį – penktadienį nuo 10 val. iki 17 val.  Kuršėnų kultūros centro kalendorių ekspozicija (Ventos g. 11A, Kuršėnai) Kalendorių ekspozicija „Senieji kalendoriai“. Ekspoziciją galite aplankyti kasdien (išskyrus savaitgalius) ir visų kultūros centre vyksiančių renginių metu. Dėl ekspozicijos lankymo grupėms su nemokamu gidu prašome iš anksto susitarti telefonu (8-41) 50 80 52 arba el. paštu kursenukultura@gmail.com

EDUKACINĖ VEIKLA

Spalio mėnesį
8 val. – 18 val. Pirmadieniais-penktadieniais Etninės kultūros ir tradicinių amatų centre, (Ventos g. 7A, Kuršėnai) keramikos (lipdymo, žiedimo, dekoravimo), sausos vilnos vėlimo, kiaušinių marginimo vašku, juostų pynimo, kalėdinių žaislų varstymo iš šiaudų edukaciniai užsiėmimai. Priimamos grupės: 1,5 val. vaikui 2,00 Eur, 1,5 val. suaugusiam 4,00 Eur. Užsiėmimų datą ir laiką derinti tel. ( 8-41) 58 34 22.

Kiekvieną pirmadienį ir trečiadienį
19 val. Kuršėnų kultūros centro choreografijos  salė (Ventos g. 11A, Kuršėnai) aerobikos užsiėmimai „Kangoo Jumps“. Abonemento kaina 35 Eur. Pirmas užsiėmimas nemokamai. Patalpas nuomoja instruktorė Kristina tel. 86 82 52244.

Užfiksavote įvykį? Buvote renginyje? Turite gražių nuotraukų su Kuršėnais? Rašykite mums el. paštu: kursenai@kursenai.lt ir mes tai paskelbsime!

Kopijuoti, platinti galima tik gavus raštišką ar žodinį Kūrybinės raiškos centro sutikimą.

Visos teisės saugomos. © 2012
Kūrybinės raiškos centras

Tapkite Kursenai.lt žurnalistu!

Turite naujienų?

Susisiekite su mumis!

Reklamuokitės mūsų portale

Ką aplankyti Kuršėnuose?

Ką veikti Kuršėnuose?

Ieškote naudingos informacijos?

Susipažinkite su komentavimo taisyklėmis

Valdytojas:

 

 

Portalas:

Mus galite rasti: