REKLAMA
Aktualijos Kultūra Jaunimas Sportas Sveikata Interviu Kuršėniškių nuomonė Kuršėnai spaudoje Pranešk apie įvykį

Karščio ir saulės poveikis mūsų sveikatai

Mieli, Šiaulių rajono gyventojai ir svečiai, džiaugiamės galėdami pasveikinti Jus su pirmosiomis vasaros dienomis ir norime priminti apie KARŠČIO IR SAULĖS POVEIKĮ MŪSŲ SVEIKATAI!

Žmonės karštį toleruoja skirtingai, todėl tiksliai pasakyti, kokia temperatūra gali būti pavojinga, negalima. Realiai jaučiamą oro temperatūrą parodo karščio indeksas, kurio dydis priklauso nuo oro temperatūros ir santykinio drėgnumo. Atsižvelgiant į prognozes reikėtų riboti fizinę veiklą ir buvimo lauke trukmę.

 • Jei temperatūra iki 27 ºC – karštis paprastai diskomforto nesukelia.
 • 27–34 ºC – silpnas diskomfortas.
 • 35–39 ºC – stiprus diskomfortas. Reikėtų vengti didelio fizinio aktyvumo.
 • 40–45 ºC – pavojus sveikatai. Reikėtų vengti buvimo lauke.
 • 46–54 ºC – didelis pavojus sveikatai. Reikėtų nutraukti bet kokią fizinę veiklą.
 • Per 54 ºC – labai didelis pavojus sveikatai.

LABAI SVARBUS IR ULTRAVIOLETINĖS SPINDULIUOTĖS INTENSYVUMAS!

Tinklalapyje – http://www.meteo.lt/lt/uvi – kiekvieną dieną skelbiama, kokia yra ultravioletinės spinduliuotės prognozė ir kokia turėtų būti apsauga. Koks yra ultravioletinės spinduliuotės intensyvumas, galima įvertinti pagal ultravioletinės spinduliuotės indeksą, kurio reikšmės grupuojamos į kategorijas nuo 1 iki 11 ir kuris lemia apsaugos nuo saulės reikalingumo laipsnį:

 • 1–2 – žemas. Apsauga nereikalinga, galima be apribojimų būti atvirame ore.
 • 3–5 – vidutinis. Apsauga reikalinga. Vidurdienį (11–15 val.) geriau būkite šešėlyje, dėvėkite marškinėlius, skrybėlę ir saulės akinius su UVA ir UVB filtru.
 • 6–7 – aukštas. Apsauga reikalinga. Vidurdienį (11–15 val.) geriau būkite šešėlyje, dėvėkite marškinėlius, skrybėlę ir saulės akinius su UVA ir UVB filtru.
 • 8–10 – labai aukštas. Reikalinga ypatinga apsauga. Vidurdienį geriau likite patalpoje, nebūkite atviroje saulėje. Dėvėkite marškinėlius, skrybėlę ir saulės akinius su UVA ir UVB filtru.
 • 11 – ekstremalus. Reikalinga ypatinga apsauga. Vidurdienį geriau likite patalpoje, nebūkite atviroje saulėje. Dėvėkite marškinėlius, skrybėlę ir saulės akinius su UVA ir UVB filtru.

Pavojingiausias metų laikas lepintis saulės spinduliais yra nuo ankstyvo pavasario iki pat rugpjūčio vidurio. Tuo metu saulės spinduliai yra patys intensyviausi. Nekarštą vasaros dieną rekomenduojama būti saulėje, kai ji nėra laba aktyvi, t. y. iki 10–11 val. ryto ir po 14 val. Karštą vasaros dieną specialistai pataria nesilepinti saulės spinduliais nuo 10 iki 15 val., geriausia tą laiką praleisti mirguliuojančiame pavėsyje. Rekomenduojamas buvimo kaitrioje saulėje laikas pirmomis dienomis – 15–30 min.
Be abejo, svarbus ir žmogaus odos tipas. Tai, kas įprasta tamsiaodžiui dykumų gyventojui, gali būti pražūtinga šviesiaodžiui rusvaplaukiui šiauriečiui.

IŠSKIRIAMI VI ŽMOGAUS ODOS TIPAI:

– I tipas. Oda ypač šviesi, strazdanota, akys mėlynos, plaukai rusvi – sunkiai įdega, smarkiai nudega (iki pūslių).

– II tipas. Oda šiek tiek tamsesnė, retos strazdanos, plaukai šviesūs, akys mėlynos ar žalios – įdega silpnai, didelis polinkis į nudegimą.

– III tipas. Oda nuo šviesios iki šviesrudės, plaukai rudi, akys pilkos ar žalios – gerai įdega, nudega retai.
– IV tipas. Oda nuo šviesiai rudos iki alyvos spalvos, plaukai juodi, akys rudos – labai gerai įdega, niekada nenudega.

– V tipas. Natūraliai ruda oda.

– VI tipas. Natūraliai juoda oda.

Remiantis tyrimų išvadomis, daugiau kaip 90 proc. nemelanominio odos vėžio konstatuojama I ir II tipo odą turintiems žmonėms. Laikoma, kad odos vėžys retesnis tarp tamsiaodžių žmonių, tačiau UV spinduliai kenkia visiems.

Norint pailginti buvimo saulėje laiką, galima naudotis apsauginiais kremais, losjonais ir pan. Saulės apsaugos faktorius (SAF) parodo, kiek efektyvus šis produktas. Kad apsaugos priemonės (kremai, losjonai) atliktų savo darbą, reikia teisingai jais naudotis ir laiku atnaujinti. Pasimaudžius, nusitrynus ar nusišluosčius rankšluosčiu, losjonas dingsta nuo mūsų kūno ir tikrasis apsaugos faktorius lieka mažesnis, nei parašyta etiketėje. Todėl jo reikia nuolat užsitepti iš naujo.

Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai primena, kad žinant UVI reikšmę ir savo odos tipą, galima tinkamai apsisaugoti nuo žalingo saulės poveikio!

Vasara – atostogų metas, tad kviečiame aktyviai leisti laisvą laiką kieme, žaliosiose zonose, prie vandens telkinių su šeima, artimaisiais, draugais, kolegomis!

Būkite sveiki ir laimingi!!!

Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Skaistė Grigytė

 • Siųsti draugui
 • Komentuoti

Siųsti draugui

Jūsų vardas (būtinas)

Jūsų el. paštas (būtinas)

Draugo vardas (būtinas)

Draugo el. paštas (būtinas)

Jūsų žinutė draugui

Saugos kodas:
captcha

Įveskite saugos kodą:

Komentuoti

Connect with Facebook

Komentavimo taisyklės ir atsakomybė

REKLAMA

Parodos

Spalio mėn.
Pirmadienį – penktadienį nuo 10 val. iki 17 val.  Kuršėnų kultūros centro kalendorių ekspozicija (Ventos g. 11A, Kuršėnai) Kalendorių ekspozicija „Senieji kalendoriai“. Ekspoziciją galite aplankyti kasdien (išskyrus savaitgalius) ir visų kultūros centre vyksiančių renginių metu. Dėl ekspozicijos lankymo grupėms su nemokamu gidu prašome iš anksto susitarti telefonu (8-41) 50 80 52 arba el. paštu kursenukultura@gmail.com

EDUKACINĖ VEIKLA

Spalio mėnesį
8 val. – 18 val. Pirmadieniais-penktadieniais Etninės kultūros ir tradicinių amatų centre, (Ventos g. 7A, Kuršėnai) keramikos (lipdymo, žiedimo, dekoravimo), sausos vilnos vėlimo, kiaušinių marginimo vašku, juostų pynimo, kalėdinių žaislų varstymo iš šiaudų edukaciniai užsiėmimai. Priimamos grupės: 1,5 val. vaikui 2,00 Eur, 1,5 val. suaugusiam 4,00 Eur. Užsiėmimų datą ir laiką derinti tel. ( 8-41) 58 34 22.

Kiekvieną pirmadienį ir trečiadienį
19 val. Kuršėnų kultūros centro choreografijos  salė (Ventos g. 11A, Kuršėnai) aerobikos užsiėmimai „Kangoo Jumps“. Abonemento kaina 35 Eur. Pirmas užsiėmimas nemokamai. Patalpas nuomoja instruktorė Kristina tel. 86 82 52244.

Užfiksavote įvykį? Buvote renginyje? Turite gražių nuotraukų su Kuršėnais? Rašykite mums el. paštu: kursenai@kursenai.lt ir mes tai paskelbsime!

Kopijuoti, platinti galima tik gavus raštišką ar žodinį Kūrybinės raiškos centro sutikimą.

Visos teisės saugomos. © 2012
Kūrybinės raiškos centras

Tapkite Kursenai.lt žurnalistu!

Turite naujienų?

Susisiekite su mumis!

Reklamuokitės mūsų portale

Ką aplankyti Kuršėnuose?

Ką veikti Kuršėnuose?

Ieškote naudingos informacijos?

Susipažinkite su komentavimo taisyklėmis

Valdytojas:

 

 

Portalas:

Mus galite rasti: