REKLAMA
Aktualijos Kultūra Jaunimas Sportas Sveikata Interviu Kuršėniškių nuomonė Kuršėnai spaudoje Pranešk apie įvykį

Alergijos rizika vyraujant šiltiems ir sausiems orams

Alergija – nenormali žmogaus imuninės sistemos reakcija į medžiagas ar veiksnius, kurie dažniausiai gerai toleruojami ir laikomi nepavojingais žmogaus sveikatai. Laikotarpis tarp alergeno patekimo į organizmą ir antikūnų pasigaminimo, vadinamas įsijautrinimo laikotarpiu. Įsijautrinimo laikotarpis atsiranda tada, kai organizme susidaro pakankamas kiekis antikūnų, o į organizmą patenka tas pats alergenas, įvyksta alerginė reakcija.

Šiltas ir saulėtas oras yra palankus žiedadulkėms barstytis, todėl žolių žiedadulkių koncentracija ore aukšta ir šienlige sergantys asmenys patiria sveikatos sutrikimų. Lietus sumažina žiedadulkių kiekį ore, bet pasirodžiusi saulė greitai išdžiovina augalų paviršius ir žiedadulkės vėl pakyla į orą. Žiedadulkių krūvis yra padidėjęs net ir nedideliuose kiemuose, kuriuose yra išlikusių nešienautų plotų. Rekomenduojame žiedadulkėms jautriems asmenims vengti žydinčių pievų, kuriose žiedadulkių krūvis didesnis. Pastebima, kad vaikštant tankiuose lapuočių miškuose žiedadulkių į kvėpavimo takus patenka šiek tiek mažiau.

Reikia atkreipti dėmesį, kad griaustinio metu susidaro specifinės oro sąlygos ir žolių žiedadulkės paskleidžia alergenus. Šie maži junginiai labai lengvai patenka į kvėpavimo takus ir neretai sukelia astmos priepuolius. Žolių žiedadulkėms jautrūs asmenys griaustinio metu turėtų būti patalpose ir užsidaryti langus.

Šiltuoju metų laiku (pavasarį ir vasarą) dažniausiai pasireiškia sezoninė alergija. Šią alergiją sukelia žydinčių medžių, gėlių, žolių ir piktžolių žiedadulkės. Žiedadulkių alergija – organizmo reakcija į medžių, žolių, gėlių žiedadulkes, kurios būna ore jiems žydint (pavasarį – vasarą). Alergija žiedadulkėms dažniausiai pasireiškia 5–40 metų amžiaus žmonėms ir pasireiškia vienodai dažnai tiek moterims, tiek vyrams.

Pavasaris ir vasara sunkiausias laikas tiems, kuriuos vargina žiedadulkių alergijos. Ši labiausiai paplitusi alergijos forma vadinama polinoze. Žiedadulkių alergija – tai alerginė liga, kurią sukelia netinkama imuninės sistemos reakcija į įvairių augalų žiedadulkes. Jos iš aplinkos nusėda ant nosies, burnos ir akių gleivinių, patenka į bronchus, kontaktuoja su oda ir jautriems žmonėms sukelia alergijos simptomus.

Žiedadulkių alergijos simptomai:

 • nosies užgulimas;
 • vandeningos ir gleivingos išskyros iš nosies;
 • čiaudulys;
 • akių perštėjimas;
 • dusulys;
 • sausas kosulys;
 • bėrimai.

Alergija žiedadulkėms gali sukelti dilgėlinį bėrimą, edemą, bronchinę astmą ar jos paūmėjimą yra žinomi net migrenos atvejai, taip pat žiedadulkių epilepsija. Patekus žiedadulkėms į virškinamąjį traktą su maistu, gali pasireikšti pykinimas, vėmimas, ūmūs pilvo skausmai ir odos bėrimas. Alergija žiedadulkėms gali sukelti alerginį rinitą ar rinokonjunktyvitą.

Augalai alergenai skirstomi į keletą grupių: tai medžiai, pievų augalai ir sėkliniai augalai. Lietuvoje alergines reakcijas gali sukelti beržo (Betula), kiečio (Artemisia), lazdyno (Corylus), alksnio (Alnus), skroblo (Carpinus), uosio (Fraxinus), ąžuolo (Quercus), gluosnio (Salix), ambrozijos (Ambrosia) genčių ir miglinių (Poaceae), kiparisinių (Cupresaceae) šeimų oru sklindančios žiedadulkės. Mūsų šalyje žmonės dažniausiai jaučia negalavimus vegetacijos metu kontaktuodami su beržų, kiečių, miglinių augalų žiedadulkėmis. Negalavimų pobūdis ir stiprumas dažnai priklauso nuo alergenų kiekio žiedadulkėse.

Prevencija sezoninei alergijai:

 • pavojingų augalų žydėjimo metu venkite važiuoti į vietas kur daug augalų;
 • nedirbkite lauko darbų;
 • užsidarykite langus važiuodami automobiliu;
 • būdami lauke, dėvėkite akinius nuo saulės – jie apsaugos akis nuo žiedadulkių patekimo;
 • venkite atidaryti langus kai lauke yra stiprus vėjas;
 • grįžę iš lauko persirenkite, nusiprauskite;
 • drėkinkite namų orą;
 • nedžiovinkite išskalbtų rūbų lauke;
 • išvykę į kelionę, pasiimkite su savimi vaistų, kurie padės numalšinti alergijos simptomus;
 • apsilankykite pas gydytoją alergologą – klinikinį imunologą, kuris tiksliai nustatys jūsų alergijos sukėlėjus ir pasiūlys geriausią būdą jai gydyti.

Suvaldykite alergiją ir jos sukėlėjus!

Rekomenduojame stebėti savo sveikatą naudojantis PASYFO programėle (Android ar iOS).

PASYFO programėlės ir interneto svetainės (http://pasyfo.lt/) autorė – tarptautinė Šiaulių universiteto, Latvijos universiteto, Vienos medicinos universiteto bei Suomijos meteorologijos instituto mokslininkus ir specialistus sujungusi komanda, veikianti aerobiologijos srityje. Jau daugiau nei 10 metų ši komanda tiria ir analizuoja oro alergenų (daugiausia žiedadulkių) sklaidą ir poveikį sveikatai bei sukūrė unikalią personalizuotą alergijos simptomų prognozės sistemą (angl. Personal Alergy Symptoms Forecasting System (PASYFO). Ši sistema įtraukta į Koperniko atmosferos stebėjimo tarnybos (CAMS) paslaugas (plačiau Atmosphere Monitoring Servise interneto svetainėje).

Remiantis Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro informacija parengė Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistai, vykdantys visuomenės sveikatos stiprinimą.

 • Siųsti draugui
 • Komentuoti

Siųsti draugui

Jūsų vardas (būtinas)

Jūsų el. paštas (būtinas)

Draugo vardas (būtinas)

Draugo el. paštas (būtinas)

Jūsų žinutė draugui

Saugos kodas:
captcha

Įveskite saugos kodą:

Komentuoti

Connect with Facebook

Komentavimo taisyklės ir atsakomybė

REKLAMA

Parodos

Spalio mėn.
Pirmadienį – penktadienį nuo 10 val. iki 17 val.  Kuršėnų kultūros centro kalendorių ekspozicija (Ventos g. 11A, Kuršėnai) Kalendorių ekspozicija „Senieji kalendoriai“. Ekspoziciją galite aplankyti kasdien (išskyrus savaitgalius) ir visų kultūros centre vyksiančių renginių metu. Dėl ekspozicijos lankymo grupėms su nemokamu gidu prašome iš anksto susitarti telefonu (8-41) 50 80 52 arba el. paštu kursenukultura@gmail.com

EDUKACINĖ VEIKLA

Spalio mėnesį
8 val. – 18 val. Pirmadieniais-penktadieniais Etninės kultūros ir tradicinių amatų centre, (Ventos g. 7A, Kuršėnai) keramikos (lipdymo, žiedimo, dekoravimo), sausos vilnos vėlimo, kiaušinių marginimo vašku, juostų pynimo, kalėdinių žaislų varstymo iš šiaudų edukaciniai užsiėmimai. Priimamos grupės: 1,5 val. vaikui 2,00 Eur, 1,5 val. suaugusiam 4,00 Eur. Užsiėmimų datą ir laiką derinti tel. ( 8-41) 58 34 22.

Kiekvieną pirmadienį ir trečiadienį
19 val. Kuršėnų kultūros centro choreografijos  salė (Ventos g. 11A, Kuršėnai) aerobikos užsiėmimai „Kangoo Jumps“. Abonemento kaina 35 Eur. Pirmas užsiėmimas nemokamai. Patalpas nuomoja instruktorė Kristina tel. 86 82 52244.

Užfiksavote įvykį? Buvote renginyje? Turite gražių nuotraukų su Kuršėnais? Rašykite mums el. paštu: kursenai@kursenai.lt ir mes tai paskelbsime!

Kopijuoti, platinti galima tik gavus raštišką ar žodinį Kūrybinės raiškos centro sutikimą.

Visos teisės saugomos. © 2012
Kūrybinės raiškos centras

Tapkite Kursenai.lt žurnalistu!

Turite naujienų?

Susisiekite su mumis!

Reklamuokitės mūsų portale

Ką aplankyti Kuršėnuose?

Ką veikti Kuršėnuose?

Ieškote naudingos informacijos?

Susipažinkite su komentavimo taisyklėmis

Valdytojas:

 

 

Portalas:

Mus galite rasti: