REKLAMA
Aktualijos Kultūra Jaunimas Sportas Sveikata Interviu Kuršėniškių nuomonė Kuršėnai spaudoje Pranešk apie įvykį

Šiaulių rajono išnykusių ir nykstančių kaimų istorijos

Vietų vardais į mus kalba pati žemė. Jos kalbos žodžiai – tai miestų, sodžių, upių, ežerų, balų, girių, kalnų ir kt. vardai. /Kazimieras Būga/

Laikas negailestingas ne tik žmogui, bet ir jo veiklos pėdsakams. Kartu su jais išnyksta ne tik žmonių pastatai, dvarai ar sodybos, bet ir ištisi kaimai bei jų ribos. Ir nebe daug yra žmonių, pamenančių tų kaimų riboženklius: koplytstulpius, kryžius, kelių kryžkeles ar miškų, upelių juostas. Vien per sovietmetį aktyviai vykusią melioraciją ir gyvenviečių telkimą, stambinimą, naikinant viensėdžius, Lietuvoje sunaikinta daugiau kaip keturi tūkstančiai senų vietovardžių, kai kurie jų buvę net senesni negu rašytiniai šaltiniai.

2019-ieji paskelbti Vietovardžių metais, galbūt bent iš dalies sustabdys tą nepaliaujamą nykimą. Lietuva pradeda gręžtis į savo esmę – gausėja besidominčiųjų praeities įvykiais, reiškiniais, tradicijomis, norinčiųjų suvokti, kokie mes iš tikrųjų buvome prieš šimtą, tūkstantį ar dar daugiau metų, kaip gyvenome, ką veikėme. Iš kur atėjome. Juk ir tada, ir dabar visi vaikščiojome ta pačia žeme – prie tų pačių upių, kalvų ir slėnių, tose pačiose vietovėse. Kai kurių jų net pavadinimai per šimtmečius nepakito – kokie buvo paminėti seniausiuose istoriniuose šaltiniuose, tokie tebelikę ir dabar. „Kiekvienas vietovardis yra tarsi praeities kartų laiškas, kurį dabarties žmonėms reikėtų išmokti perskaityti ir išsaugoti ateinančioms kartoms“, – sako Vilniaus universiteto Geografijos ir kraštotvarkos katedros docentė, mokslų daktarė Filomena Kavoliutė.

Šiaulių rajono savivaldybės viešoji biblioteka savo veiklomis aktyviai įsijungė į Vietovardžių metų paminėjimą. Šiemet vykdomas projektas „Šiaulių rajono nykstančių ir išnykusių kaimų istorijos“, kurį dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba, partneris – Šiaulių rajono savivaldybė. Juo siekiama surinkti kraštotyrinę medžiagą apie nykstančius ir jau išnykusius kaimus, užrašyti gyvų žmonių pasakojimus, o susisteminus įvairiuose šaltiniuose surastą ir iš žmonių gautą informaciją, fotofiksaciją, parengti kraštotyrinius darbus. Į šio projekto vykdymą įsijungė visų Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos struktūrinių teritorinių padalinių bibliotekininkai. Jie, aprūpinti foto-video aparatais, lanko kaimų senolius, įrašinėja jų pasakojimus, kopijuoja jų turimą senų kaimų, sodybų, dokumentų fotomedžiagą ir kaupia šį paveldą, kurį ateityje planuojama suskaitmeninti ir padaryti viešai prieinamą. Į surinktos dokumentinės ir foto-video medžiagos viešinimo procesą aktyviai įsijungė UAB „Šiaulių televizija“, kuri, kaip projekto partneris, parengs 11-os laidų ciklą apie Šiaulių rajone, vienuolikoje seniūnijų esančius, nykstančius ir išnykusius kaimus ir jų gyvasties istorijas. Tai bus pažintinių laidų ciklas „Nykstantys kaimai”, rodomas pirmadieniais 19.30 val. Planuojama per mėnesį parodyti po 2–3 laidas.

2019 m. liepos 21 d. Šiaulių TV eteryje parodyta pirmoji, įžanginė laida, nusakanti projekto idėją. Joje taip pat parengtas reportažas apie Varputėnų apylinkės nykstančius ir išnykusius kaimus bei ten birželio gale surengtą Varputėnų šaulių būrio 90 metų sukakties paminėjimą. Laidos įrašą žr.: https://www.youtube.com/watch?v=Bbtr-INgpz4

Antrąją laidą apie Kairių seniūnijos išnykusius ir nykstančius kaimus per Šiaulių televiziją gyventojai pamatys liepos 29 d.

Vietovardžių metai Šiaulių rajono bibliotekose taip pat pažymimi parodomis, renginiais. Ginkūnų biblioteka organizavo integruotą pamoką moksleiviams „Vietovardžiai – istorinė vertybė“, veikė  spaudinių paroda „Iš Šiaulių krašto lobynų: legendos ir padavimai“. Šiupylių bibliotekoje suorganizuota pažintinė viktorina vaikams „Neieškok žodžio kišenėj“. Kairių bibliotekoje – spaudinių paroda „Pasivaikščiojimai po Kairius“, Žadžiūnų bibliotekoje – senų fotografijų paroda „Žadžiūnų kaimo žmonės“.

Liepos 25 d. 17 val. Kuršėnų Vytauto Vitkausko biblioteka organizuoja dviračių žygį visai šeimai „Mūsų upės ir upeliai“, skirtą apylinkių hidronimų pažinimui, o rugpjūčio 19 d. Kairių bibliotekoje planuojamas renginys – susitikimas su Ginkūnų senjorų klubu ,,Gabija‘‘ ir paskaita ,,Kairiai – Šiladžio kairėje‘‘,  skirti Vietovardžių metams.

Maloniai kviečiame Šiaulių rajono gyventojus aktyviai dalyvauti bibliotekų renginiuose, skirtuose Lietuvos Vietovardžių metams įprasminti, padėti bibliotekininkams tokią medžiagą surinkti ir ja pasidalinti. Tai pasitarnaus mūsų krašto paveldo išsaugojimui.

Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos informacija

  • Siųsti draugui
  • Komentuoti

Siųsti draugui

Jūsų vardas (būtinas)

Jūsų el. paštas (būtinas)

Draugo vardas (būtinas)

Draugo el. paštas (būtinas)

Jūsų žinutė draugui

Saugos kodas:
captcha

Įveskite saugos kodą:

Komentuoti

Connect with Facebook

Komentavimo taisyklės ir atsakomybė

REKLAMA

Parodos

Spalio mėn.
Pirmadienį – penktadienį nuo 10 val. iki 17 val.  Kuršėnų kultūros centro kalendorių ekspozicija (Ventos g. 11A, Kuršėnai) Kalendorių ekspozicija „Senieji kalendoriai“. Ekspoziciją galite aplankyti kasdien (išskyrus savaitgalius) ir visų kultūros centre vyksiančių renginių metu. Dėl ekspozicijos lankymo grupėms su nemokamu gidu prašome iš anksto susitarti telefonu (8-41) 50 80 52 arba el. paštu kursenukultura@gmail.com

EDUKACINĖ VEIKLA

Spalio mėnesį
8 val. – 18 val. Pirmadieniais-penktadieniais Etninės kultūros ir tradicinių amatų centre, (Ventos g. 7A, Kuršėnai) keramikos (lipdymo, žiedimo, dekoravimo), sausos vilnos vėlimo, kiaušinių marginimo vašku, juostų pynimo, kalėdinių žaislų varstymo iš šiaudų edukaciniai užsiėmimai. Priimamos grupės: 1,5 val. vaikui 2,00 Eur, 1,5 val. suaugusiam 4,00 Eur. Užsiėmimų datą ir laiką derinti tel. ( 8-41) 58 34 22.

Kiekvieną pirmadienį ir trečiadienį
19 val. Kuršėnų kultūros centro choreografijos  salė (Ventos g. 11A, Kuršėnai) aerobikos užsiėmimai „Kangoo Jumps“. Abonemento kaina 35 Eur. Pirmas užsiėmimas nemokamai. Patalpas nuomoja instruktorė Kristina tel. 86 82 52244.

Užfiksavote įvykį? Buvote renginyje? Turite gražių nuotraukų su Kuršėnais? Rašykite mums el. paštu: kursenai@kursenai.lt ir mes tai paskelbsime!

Kopijuoti, platinti galima tik gavus raštišką ar žodinį Kūrybinės raiškos centro sutikimą.

Visos teisės saugomos. © 2012
Kūrybinės raiškos centras

Tapkite Kursenai.lt žurnalistu!

Turite naujienų?

Susisiekite su mumis!

Reklamuokitės mūsų portale

Ką aplankyti Kuršėnuose?

Ką veikti Kuršėnuose?

Ieškote naudingos informacijos?

Susipažinkite su komentavimo taisyklėmis

Valdytojas:

 

 

Portalas:

Mus galite rasti: