REKLAMA
Aktualijos Kultūra Jaunimas Sportas Sveikata Interviu Kuršėniškių nuomonė Kuršėnai spaudoje Pranešk apie įvykį

KUPRINIŲ SVĖRIMO AKCIJA „KIEK SVERIA I – III – V KLASIŲ MOKSLEIVIŲ KUPRINĖS?“

 

Šių metų rugsėjo – spalio mėnesiais Šiaulių rajono bendrojo lavinimo mokyklose buvo vykdoma kuprinių svėrimo akcija ,,Kiek sveria I – III – V klasių mokinių kuprinės?“.

Visuomenės sveikatos specialistės, vykdančios sveikatos priežiūrą ir dirbančios mokyklose, vertino kokią mokinio kūno masės dalį sudaro mokinio kuprinė. Gydytojai mokiniams rekomenduoja nešti ne sunkesnę kaip 10 proc. savo svorio kuprinę, kuri turi būti su dviem diržais ir nešama taisyklingai užsidėjus ant abiejų pečių. Jei kasdien nešiojama sunkesnės nei 15 proc. vaiko svorio kuprinė, gali atsirasti nugaros skausmai, stuburo iškrypimas ir netaisyklinga laikysena. Kuprinių svėrimo akcijos metu Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos specialistės mokyklose ne tik svėrė vaikų kuprines, bet ir vertino jų atitikimą Lietuvos higienos normai HN 41:2003 „Mokyklinės prekės” (Žin., 2003, Nr. 94-4261), kurioje pažymima, kad draudžiama gamintojui kuprinę vadinti mokykline kuprine, jei ji neatitinka mokyklinei kuprinei keliamų reikalavimų. Buvo vertinamas kuprinės tipas: su vienu diržu, dviem diržais ar su rankena. Buvo registruojami kuprinių nešiojimo tipai: ant abiejų pečių, ant vieno peties, rankoje. Taip pat buvo vertinama, ar mokiniai nešioja atšvaitus.

Kuprinių svėrimo akcijos tikslas – atkreipti mokinių ir visuomenės dėmesį į mokyklinės kuprinės ir vaiko svorio santykį, nustatyti mokyklinės kuprinės atitikimą pagal Lietuvos higienos normą bei įvertinti galimą sunkios kuprinės poveikį mokinio sveikatai.

 

Akcijos išvados:

 • Kuprinių svėrimo akcijos metu buvo įvertinti 920 I – III – V klasių mokinių kuprinių svoriai. Iš surinktų duomenų paaiškėjo, kad mokinio kuprinė vidutiniškai mokinio kuprinė svėrė 3 264 gramus. Lengviausia kuprinė buvo 400 g svorio, o sunkiausia kuprinė svėrė 7 700 gramus.
 • 2019 metais 0,2 proc. sumažėjo mokinių, nešiojančių kuprines su dviem diržais, skaičius ir beveik pasiekė 2017 m. rezultatus (2016 m. – 100 proc., 2017 m. – 99,6 proc., 2018 m. – 100 proc., 2019 m. – 99,8 proc.).
 • Nustatyta, kad 2019 m. 59 proc. mokinių mokyklinė kuprinė svėrė iki 10 proc. mokinio svorio, tai yra tiek, kiek rekomenduoja gydytojai., 36 proc. – nuo 10 iki 15 proc., o 5 proc. – daugiau kaip 15 proc. mokinio svorio.
 • Išsiaiškinta, kad didesnė dalis mergaičių (6 proc.) nešioja per sunkias kuprines, kurios yra daugiau nei 15 proc. jų kūno masės, tokių berniukų buvo 4 proc. O 2018 m. buvo daugiau berniukų, nešiojančių per sunkias kuprines.
 • Per sunkias kuprines daugiausiai nešioja 5 klasių mokiniai (8 proc.). Kuprines, kurios sveria iki 10 proc. mokinio svorio, taip pat daugiausiai nešioja 5 klasių mokiniai (61 proc.).
 • 2019 metais 5,8 proc. sumažėjo mokinių, kurie turėjo atšvaitą prie kuprinės (2016 m. – 83 proc., 2017 m. – 75,5 proc., 2018 m. – 83,8 proc., 2019 m. – 78 proc.).
 • Apskaičiuota, kad 2019 m. 2 proc. daugiau berniukų nei mergaičių nešioja kuprines su atšvaitu (51 proc. – berniukų, 49 proc. – mergaičių).  

 

Pilna kuprinių svėrimo akcijos ataskaita: http://siauliurvsb.lt/uploads/files/2019%20KUPRINI%C5%B2%20SV%C4%96RIMO%20AKCIJOS%20ATASKAITA(2).pdf

 

Rekomendacijos:

 

TEISINGAS PASIRINKIMAS

 • Rinkitės mokyklinę kuprinę, turinčią du reguliuojamo ilgio, plačius, paminkštintus diržus.
 • Tuščia kuprinė turi sverti: pradinių klasių moksleiviams – ne daugiau kaip 700 g, vyresniųjų klasių moksleiviams – ne daugiau kaip 1000g.
 • Nešamos kuprinės apačia neturi būti žemiau moksleivio juosmens.

 

TEISINGAS DAIKTŲ SUDĖJIMAS

 • Optimalus pilnos kuprinės svoris turėtų sudaryti ne daugiau kaip 10 proc. moksleivio kūno masės.
 • Didžiausias pilnos kuprinės svoris neturi viršyti 15 proc. moksleivio kūno masės.
 • Sunkiausius daiktus dėkite į tą kuprinės dalį, kuri yra arčiausiai nugaros.
 • Tvarkingai sudėkite daiktus, kad jie neslidinėtų po kuprinės vidų.
 • Kasdien peržiūrėkite kuprinės turinį ir susidėkite tik tai dienai reikalingus daiktus.
 • Mokytojai turėtų aiškiai nurodyti, ką reikia atsinešti.

 

SAUGUS UŽSIDĖJIMAS

 • Sulenkite kelius ir abiem rankomis paimkite kuprinę.
 • Atsistokite, ištiesdami kelius.
 • Paeiliui užsidėkite kuprinės diržus.

 

SAUGUS NEŠIOJIMAS

 • Visada užsidėkite diržus ant abiejų pečių.
 • Šaltuoju metų laikotarpiu vaikai dažnai į mokyklą ir iš jos eina tamsiuoju paros metu, todėl atšvaitai turėtų būti ant abiejų kuprinės šonų ir priekio. Kuo jų daugiau ir ryškesnių, tuo vaikas bus saugesnis.
 • Diržai turi būti nei per daug suveržti, nei per daug laisvi.
 • Jei jaučiate nugaros skausmą ar diskomfortą, kreipkitės į šeimos gydytoją.
 • Reguliariai mankštinkitės.

 

 

Rekomendacijos paruoštos naudojantis Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro informacija

Parengė Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stebėseną, Raminta Maciūnaitė

 

 • Siųsti draugui
 • Komentuoti

Siųsti draugui

Jūsų vardas (būtinas)

Jūsų el. paštas (būtinas)

Draugo vardas (būtinas)

Draugo el. paštas (būtinas)

Jūsų žinutė draugui

Saugos kodas:
captcha

Įveskite saugos kodą:

Komentuoti

Connect with Facebook

Komentavimo taisyklės ir atsakomybė

REKLAMA

Parodos

Spalio mėn.
Pirmadienį – penktadienį nuo 10 val. iki 17 val.  Kuršėnų kultūros centro kalendorių ekspozicija (Ventos g. 11A, Kuršėnai) Kalendorių ekspozicija „Senieji kalendoriai“. Ekspoziciją galite aplankyti kasdien (išskyrus savaitgalius) ir visų kultūros centre vyksiančių renginių metu. Dėl ekspozicijos lankymo grupėms su nemokamu gidu prašome iš anksto susitarti telefonu (8-41) 50 80 52 arba el. paštu kursenukultura@gmail.com

EDUKACINĖ VEIKLA

Spalio mėnesį
8 val. – 18 val. Pirmadieniais-penktadieniais Etninės kultūros ir tradicinių amatų centre, (Ventos g. 7A, Kuršėnai) keramikos (lipdymo, žiedimo, dekoravimo), sausos vilnos vėlimo, kiaušinių marginimo vašku, juostų pynimo, kalėdinių žaislų varstymo iš šiaudų edukaciniai užsiėmimai. Priimamos grupės: 1,5 val. vaikui 2,00 Eur, 1,5 val. suaugusiam 4,00 Eur. Užsiėmimų datą ir laiką derinti tel. ( 8-41) 58 34 22.

Kiekvieną pirmadienį ir trečiadienį
19 val. Kuršėnų kultūros centro choreografijos  salė (Ventos g. 11A, Kuršėnai) aerobikos užsiėmimai „Kangoo Jumps“. Abonemento kaina 35 Eur. Pirmas užsiėmimas nemokamai. Patalpas nuomoja instruktorė Kristina tel. 86 82 52244.

Užfiksavote įvykį? Buvote renginyje? Turite gražių nuotraukų su Kuršėnais? Rašykite mums el. paštu: kursenai@kursenai.lt ir mes tai paskelbsime!

Kopijuoti, platinti galima tik gavus raštišką ar žodinį Kūrybinės raiškos centro sutikimą.

Visos teisės saugomos. © 2012
Kūrybinės raiškos centras

Tapkite Kursenai.lt žurnalistu!

Turite naujienų?

Susisiekite su mumis!

Reklamuokitės mūsų portale

Ką aplankyti Kuršėnuose?

Ką veikti Kuršėnuose?

Ieškote naudingos informacijos?

Susipažinkite su komentavimo taisyklėmis

Valdytojas:

 

 

Portalas:

Mus galite rasti: