REKLAMA
Aktualijos Kultūra Jaunimas Sportas Sveikata Interviu Kuršėniškių nuomonė Kuršėnai spaudoje Pranešk apie įvykį

Protėviai prabyla vietų vardais…

 

„Kiekvienas kalbos žodis, būdamas pirma gyvenusių žmonių kartų padaras, yra mums istorijos dokumentas, šį tą pasakąs apie žmogų, to žodžio darytoją ir jo gyvenimą…Vietų vardais kalba pati žemė…“

Kazimieras Būga

Laikas negailestingas ne tik žmogui, bet ir jo veiklos pėdsakams. Kartu su jais išnyksta ne tik žmonių pastatai, dvarai ar sodybos, bet ištisi kaimai bei jų ribos.

Iš gyvenamųjų vietovių sąrašo jau yra išbraukta tūkstančiai kaimų vietovardžių – pradedant  sovietmečiu (1959–1989 m. išbraukta 5,6 tūkst.) ir baigiant šiais laikais. „Kiekvienas vietovardis yra tarsi praeities kartų laiškas, kurį dabarties žmonėms reikėtų išmokti perskaityti ir išsaugoti ateinančioms kartoms“, – sako Vilniaus universiteto Geografijos ir kraštotvarkos katedros docentė dr. Filomena Kavoliutė. Siekiant išsaugoti senuosius vietovardžius, 2019-uosius LR Seimas paskelbė Vietovardžių metais. Dokumente pabrėžiama, kad senieji vietovardžiai yra Lietuvos kultūros, istorijos ir kalbos vertybė, kurios išsaugojimu privalo rūpintis valstybė.
Lietuva pradeda gręžtis į savo esmę – gausėja besidominčių praeities įvykiais, reiškiniais, tradicijomis. 

Šiaulių rajono savivaldybės viešoji biblioteka savo veiklomis aktyviai įsijungė į Vietovardžių metų minėjimą. Vykdomas projektas „Šiaulių rajono nykstančių ir išnykusių kaimų istorijos“, kurį iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba, partneris – Šiaulių rajono savivaldybė. Jo metu visų rajono bibliotekų bibliotekininkai rinko medžiagą ir parengė kraštotyros darbus apie jų vietovėje išnykusius ir nykstančius kaimus, į surinktos dokumentinės ir foto bei video medžiagos sklaidą įsijungė UAB „Šiaulių televizija“, parengusi 11 laidų ciklą apie Šiaulių rajono seniūnijose nykstančius ir išnykusius kaimus, jų gyvas asmenines istorijas. 

Lapkričio 15 d., 10 val., Šiaulių rajono savivaldybės Kultūros centro parodų salėje (Ventos g. 11A, Kuršėnai, Šiaulių r.) įvyks baigiamasis renginys – konferencija Nykstančių ir išnykusių Vietovardžių išsaugojimo sprendimai“. Jame projektą ir stendinę parodą pristatys projekto vadovė, Varputėnų struktūrinio teritorinio padalinio bibliotekininkė Vida Bernotienė ir Viešosios bibliotekos  l. e. p. direktorės pavaduotojas Almantas Šlivinskas. Pranešimus, skirtus Vietovardžių metams, skaitys Šiaulių universiteto docentas dr. Juozas Pabrėža, istorikas Jonas  Kiriliauskas, Vilniaus universiteto Geografijos ir kraštotvarkos katedros docentė dr. Filomena Kavoliutė, VĮ „GIS – Centras“ produktų analitikė Rita Viliuvienė, grafikos dizainerė Kristina Siebaitė. 

Konferencijos metu veiks Šiaulių rajono kraštotyrininkų kraštotyros darbų paroda, kurią apžvelgs Šiaulių rajono kraštotyros draugijos pirmininkė Laimutė Varkalienė. Po konferencijos – 18-osios Metų kraštotyrininko premijos įteikimas. 

Šventinę nuotaiką kurs pagal R. Granausko ir J. Strielkūno kūrybą parengta literatūros ir dainos valanda „Baltas liūdesio balandis“ (aktorė Dalia Jankauskaitė, kompozitorius ir atlikėjas Andrius Kulikauskas, birbynininkas Kastytis Mikiška).

MALONIAI KVIEČIAME DALYVAUTI! 

Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos informacija

  • Siųsti draugui
  • Komentuoti

Siųsti draugui

Jūsų vardas (būtinas)

Jūsų el. paštas (būtinas)

Draugo vardas (būtinas)

Draugo el. paštas (būtinas)

Jūsų žinutė draugui

Saugos kodas:
captcha

Įveskite saugos kodą:

Komentuoti

Connect with Facebook

Komentavimo taisyklės ir atsakomybė

REKLAMA

Parodos

Spalio mėn.
Pirmadienį – penktadienį nuo 10 val. iki 17 val.  Kuršėnų kultūros centro kalendorių ekspozicija (Ventos g. 11A, Kuršėnai) Kalendorių ekspozicija „Senieji kalendoriai“. Ekspoziciją galite aplankyti kasdien (išskyrus savaitgalius) ir visų kultūros centre vyksiančių renginių metu. Dėl ekspozicijos lankymo grupėms su nemokamu gidu prašome iš anksto susitarti telefonu (8-41) 50 80 52 arba el. paštu kursenukultura@gmail.com

EDUKACINĖ VEIKLA

Spalio mėnesį
8 val. – 18 val. Pirmadieniais-penktadieniais Etninės kultūros ir tradicinių amatų centre, (Ventos g. 7A, Kuršėnai) keramikos (lipdymo, žiedimo, dekoravimo), sausos vilnos vėlimo, kiaušinių marginimo vašku, juostų pynimo, kalėdinių žaislų varstymo iš šiaudų edukaciniai užsiėmimai. Priimamos grupės: 1,5 val. vaikui 2,00 Eur, 1,5 val. suaugusiam 4,00 Eur. Užsiėmimų datą ir laiką derinti tel. ( 8-41) 58 34 22.

Kiekvieną pirmadienį ir trečiadienį
19 val. Kuršėnų kultūros centro choreografijos  salė (Ventos g. 11A, Kuršėnai) aerobikos užsiėmimai „Kangoo Jumps“. Abonemento kaina 35 Eur. Pirmas užsiėmimas nemokamai. Patalpas nuomoja instruktorė Kristina tel. 86 82 52244.

Užfiksavote įvykį? Buvote renginyje? Turite gražių nuotraukų su Kuršėnais? Rašykite mums el. paštu: kursenai@kursenai.lt ir mes tai paskelbsime!

Kopijuoti, platinti galima tik gavus raštišką ar žodinį Kūrybinės raiškos centro sutikimą.

Visos teisės saugomos. © 2012
Kūrybinės raiškos centras

Tapkite Kursenai.lt žurnalistu!

Turite naujienų?

Susisiekite su mumis!

Reklamuokitės mūsų portale

Ką aplankyti Kuršėnuose?

Ką veikti Kuršėnuose?

Ieškote naudingos informacijos?

Susipažinkite su komentavimo taisyklėmis

Valdytojas:

 

 

Portalas:

Mus galite rasti: