REKLAMA
Aktualijos Kultūra Jaunimas Sportas Sveikata Interviu Kuršėniškių nuomonė Kuršėnai spaudoje Pranešk apie įvykį

Kuršėniškius džiugino Vilniaus universiteto bibliotekos paroda

 

Kuršėnų Vytauto Vitkausko biblioteka ir Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazija 2020 m. nežiemiškai malonią vasario 28 dieną istorijos ir literatūros žinovus pakvietė į parodą „Lietuva Vilniaus universiteto bibliotekoje: Kuršėnai“.

Tai jau šeštus metus tęsiamo projekto „Lietuva Vilniaus universiteto bibliotekoje“ dalis. Projekto tikslas – VU bibliotekoje saugomo regionų kultūros paveldo vertybių, turinčių išskirtinę svarbą Lietuvai ir jos kultūros istorijai, pristatymas. Šiais metais 450 metų jubiliejų švenčianti Vilniaus universiteto biblioteka, įgyvendindama projekto idėją, planuoja aplankyti 15 Lietuvos miestų. Tame tarpe yra ir Kuršėnai.

Vilniaus universiteto biblioteka – seniausia Lietuvos valstybinės reikšmės akademinė biblioteka. Jos ištakomis laikomi 1570-ieji, kai buvo įsteigta Vilniaus jėzuitų kolegijos biblioteka. Senoji VU biblioteka iki šių dienų išlikusi autentiškose erdvėse ir kartu su visais universiteto pastatais ir kiemeliais sudaro vieningą Vilniaus senamiesčio architektūrinį ansamblį, reprezentuojantį Lietuvos mokslo ir kultūros pažangos istoriją. Bibliotekoje saugoma daugiau nei penkių milijonų dokumentų kolekcija ir turtingas kultūros paveldas yra neatsiejami nuo Lietuvos kultūros ir mokslo istorijos raidos.

Į Kuršėnus atvyko gausi Vilniaus universiteto bibliotekos komanda: Nijolė Klingaitė-Dacevičienė, Mokslinių tyrimų ir paveldo rinkinių departamento direktorė, Paulius Bagočiūnas, Rankraščių skyriaus bibliotekininkas, Virginija Galvanauskaitė, Retų spaudinių skyriaus vedėja, Snieguolė Misiūnienė, Komunikacijos ir informacijos skyriaus parodų kuratorė ir kt.

Į Lauryno Ivinskio gimnazijos salę sugužėjusius gimnazistus, istorikus, mokytojus, bendruomenės narius bei svečius pasveikino Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pirmoji pavaduotoja Rima Baškienė, jos padėjėja Ada Grakauskienė.

Nijolė Klingaitė-Dacevičienė išsamiai papasakojo apie bibliotekos veiklą, eksponatus, atsakė į klausimus. Ypatingo susidomėjimo sulaukė Vilniaus universiteto Rankraščių skyriaus bibliotekininko Pauliaus Bagočiūno pasakojimas apie mūsų krašto rankraštinį palikimą. Tam buvo ir priežastis. Juk tai mūsų žymiųjų kraštiečių – pirmojo lietuviško kalendoriaus leidėjo Lauryno Ivinskio spaudiniai, Kuršėnuose gimusio tarpukario nepriklausomos Lietuvos kariuomenės vado Stasio Raštikio rankraščiai, užrašų knygelės, paskutiniojo Kuršėnų dvaro savininko Jurgio Gruževskio laiškas, taip pat žymių Lietuvos kultūros asmenybių Juozo Miliausko-Miglovaros, Juozo Tumo-Vaižganto, Marijos Pečkauskaitės-Šatrijos Raganos, įvairiais gyvenimo etapais gyvenusių Kuršėnų apylinkėse, rankraščiai. Parodos lankytojai, ypač istorikai, smalsavo, uždavinėjo daug klausimų apie spaudinius iš pirmųjų VU bibliotekos mecenatų (Žygimanto Augusto, Valerijono Protasevičiaus ir kt.) kolekcijų. Įspūdingu puošniu įrišimu išsiskirianti XVI–XVII a. knygų leidėjo Jokūbo Morkūno knyga ir 2018 m. dailininko, poeto Vytauto Kuso sukurta itin mažo formato knyga, užfiksuota Lietuvos rekordų knygoje ir oficialiai pripažinta pačia mažiausia lietuviška knyga pasaulyje, sulaukė labai daug dėmesio. Tiesiog sunku suvokti, kaip žmogus galėjo sukurti tokį mini šedevrą.

Parodoje eksponuojami Motiejaus Valančiaus, Maironio, Vinco Kudirkos, Žemaitės, Mikalojaus Konstantino Čiurlionio, Vinco Mykolaičio-Putino ir kitų žymių lietuvių kultūros, meno ir visuomenės veikėjų rankraščiai. Vienas jų – XIX a. pradžios Simono Daukanto verstų pasakėčių autografas, įtrauktas į UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ Lietuvos nacionalinį registrą. Programos „Pasaulio atmintis“ tikslas – paskleisti žinią apie ypatingas valstybiniuose ir privačiuose archyvuose, muziejuose ir bibliotekose saugomas unikalių dokumentų kolekcijas.

Renginio dalyviams buvo malonu pavartyti pirmosios lietuviškos knygos Martyno Mažvydo „Katekizmo“ faksimilę.

Svečiai Kuršėnų Vytauto Vitkausko bibliotekos vedėjai Jonetai Filinskei įteikė unikalią dovaną – įrėmintą seniausią Lietuvos žemėlapį.

 

 

Kuršėniškiai nuoširdžiai dėkoja už įspūdingą, aukšto lygio parodą, kurią iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

 

Vida Ragauskienė,

Kuršėnų Vytauto Vitkausko bibliotekos vyriausioji bibliotekininkė

Nuotraukos Vidos Ragauskienės

  • Siųsti draugui
  • Komentuoti

Siųsti draugui

Jūsų vardas (būtinas)

Jūsų el. paštas (būtinas)

Draugo vardas (būtinas)

Draugo el. paštas (būtinas)

Jūsų žinutė draugui

Saugos kodas:
captcha

Įveskite saugos kodą:

Komentuoti

Connect with Facebook

Komentavimo taisyklės ir atsakomybė

REKLAMA

Parodos

Spalio mėn.
Pirmadienį – penktadienį nuo 10 val. iki 17 val.  Kuršėnų kultūros centro kalendorių ekspozicija (Ventos g. 11A, Kuršėnai) Kalendorių ekspozicija „Senieji kalendoriai“. Ekspoziciją galite aplankyti kasdien (išskyrus savaitgalius) ir visų kultūros centre vyksiančių renginių metu. Dėl ekspozicijos lankymo grupėms su nemokamu gidu prašome iš anksto susitarti telefonu (8-41) 50 80 52 arba el. paštu kursenukultura@gmail.com

EDUKACINĖ VEIKLA

Spalio mėnesį
8 val. – 18 val. Pirmadieniais-penktadieniais Etninės kultūros ir tradicinių amatų centre, (Ventos g. 7A, Kuršėnai) keramikos (lipdymo, žiedimo, dekoravimo), sausos vilnos vėlimo, kiaušinių marginimo vašku, juostų pynimo, kalėdinių žaislų varstymo iš šiaudų edukaciniai užsiėmimai. Priimamos grupės: 1,5 val. vaikui 2,00 Eur, 1,5 val. suaugusiam 4,00 Eur. Užsiėmimų datą ir laiką derinti tel. ( 8-41) 58 34 22.

Kiekvieną pirmadienį ir trečiadienį
19 val. Kuršėnų kultūros centro choreografijos  salė (Ventos g. 11A, Kuršėnai) aerobikos užsiėmimai „Kangoo Jumps“. Abonemento kaina 35 Eur. Pirmas užsiėmimas nemokamai. Patalpas nuomoja instruktorė Kristina tel. 86 82 52244.

Užfiksavote įvykį? Buvote renginyje? Turite gražių nuotraukų su Kuršėnais? Rašykite mums el. paštu: kursenai@kursenai.lt ir mes tai paskelbsime!

Kopijuoti, platinti galima tik gavus raštišką ar žodinį Kūrybinės raiškos centro sutikimą.

Visos teisės saugomos. © 2012
Kūrybinės raiškos centras

Tapkite Kursenai.lt žurnalistu!

Turite naujienų?

Susisiekite su mumis!

Reklamuokitės mūsų portale

Ką aplankyti Kuršėnuose?

Ką veikti Kuršėnuose?

Ieškote naudingos informacijos?

Susipažinkite su komentavimo taisyklėmis

Valdytojas:

 

 

Portalas:

Mus galite rasti: