REKLAMA
Aktualijos Kultūra Jaunimas Sportas Sveikata Interviu Kuršėniškių nuomonė Kuršėnai spaudoje Pranešk apie įvykį

Antano Dilio meninių fotografijų kolekcija – vertinga dovana bibliotekai

 

 

Šiaulių rajono savivaldybės viešoji biblioteka džiaugiasi savo dokumentų fondą praturtinusi žymaus fotografo, ilgamečio ELTA fotožurnalisto Antano Kazimiero Dilio dovana – daugiau nei 700 meninių fotografijų kolekcija. Tai jo viso kūrybinio laikotarpio geriausi fotodarbai, sukurti maždaug nuo 1965 iki 2015 m. Mintis pasidalinti meninėmis fotografijomis su biblioteka autoriui kilo, kai biblioteka paprašė fotografijų kelioms parodoms rajono bibliotekose surengti. Parodos, eksponuotos Kuršėnų Vytauto Vitkausko ir Meškuičių bibliotekose, sulaukė didelio Šiaulių rajono visuomenės susidomėjimo.

Dilys garsus ne tik kaip menininkas, bet ir kaip didelis fotomeno istorijos puoselėtojas ir altruistas, garsėjantis tokiomis dovanomis plačiajai visuomenei. Jo iniciatyva ir pastangomis dar 1973 m. buvo įkurtas LTSR Fotografijos meno draugijos globojamas visuomeninis Fotografijos muziejus, tuomet buvęs pirmasis visoje Sovietų sąjungoje. 1976 m. jis buvo perkeltas į patį miesto centrą ir kaip skyrius prijungtas prie Šiaulių „Aušros“ muziejaus. A. Dilys kartu su sūnumi Raimondu 2000 m. Šiaulių „Aušros“ muziejui padovanojo daugiau nei 63 000 atvirukų kolekciją. Filokartija – ne vienintelė fotomenininko aistra. Artima draugystė su ugniagesiais tapo akstinu surengti ne vieną dešimtį parodų, o Šiaulių ugniagesių muziejui padovanoti daugiau negu 3 000 negatyvų ir pozityvų apie sunkų ugniagesių darbą bei poilsį. Gausiomis teminių fotografijų kolekcijomis džiaugiasi ne tik „Aušros“, bet ir jo gimtojo krašto Anykščių A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus ir kt. šalies atminties institucijos.

Bibliotekai padovanotos fotografijos yra iš įvairių jo 50 metų kūrybos laikotarpių, bet daugiausia sukurtų sovietmečiu ir per pirmąjį Antrosios Lietuvos respublikos dešimtmetį. Šioms, kaip ir kitoms to meto fotografijoms, būdingas nespalvotas, kartais tonuotas raiškos būdas, jos yra įvairaus dydžio: nuo „kabinetinio“ (13×18 cm) iki „laikraštinio“ formato. Nors jų tematika įvairi, bet dominuoja autoriui būdingas, galbūt fotožurnalistinio darbo primestas buitinio ar darbinio reportažo stilius. A. Diliui nesvetimi ir kitų fotografijos žanrų darbai: portretai, gamtos ir urbanistiniai peizažai, kuriuose dažnai užfiksuoti Šiaulių miesto bei rajono vaizdai: Jurgaičių, Bubių ir kt. piliakalniai, rajono poilsiavietės, ariami Meškuičių, Šilėnų, Bridų ir kitų vietovių laukai, Voveriškių, Raudėnų ir kitos fermos, pastatai – savitai pamatyta ir įamžinta to meto istorija, perteikta per meninę šviesos ir šešėlių žaismo techniką. Būtent ne retušuoti, ne padailinti šešėliai sukuria dokumentiškai tikro ir natūralaus, paprasto atvejo – fotoreportažo įspūdį.

Dilys, dovanodamas mūsų viešajai bibliotekai fotografijų kolekciją, kartu suteikė ir visas jų disponavimo teises. Matydami, kad kolekcijoje yra daug dubletų, sutarėme, kad juos padovanosime ir savo kolegoms: Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešajai bibliotekai bei Šiaulių miesto savivaldybės viešajai bibliotekai, tokių kolekcijų dar neturėjusioms, bet taip pat kaupiančioms ir saugančioms Šiaulių krašto istorijos ir meno paveldą. Antano Dilio altruizmas lemia tai, kad istorinis ir meno paveldas nenugula dulkėmis, o yra plačiai prieinamas visiems besidomintiems istorija, kultūra, menu.

Iš Antano Kazimiero Dilio dovanotų fotografijų bus rengiamos įvairios ir periodiškai keičiamos parodos, jos bus eksponuojamos Kuršėnų Vytauto Vitkausko, Gruzdžių Augustino Griciaus, Meškuičių, Bazilionų ir kitose mūsų bei kitų rajonų bibliotekose, turinčiose tam tikras erdves, taip pat parengsime virtualią parodą mūsų viešosios bibliotekos interneto svetainėje, o ateityje kartu su kolegomis tikimės daugumą fotodarbų suskaitmeninti ir paviešinti e.paveldo.lt duomenų bazėje, kad jie taptų dar labiau prieinami plačiajai visuomenei.

 

 

Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos informacija

  • Siųsti draugui
  • Komentuoti

Siųsti draugui

Jūsų vardas (būtinas)

Jūsų el. paštas (būtinas)

Draugo vardas (būtinas)

Draugo el. paštas (būtinas)

Jūsų žinutė draugui

Saugos kodas:
captcha

Įveskite saugos kodą:

Komentuoti

Connect with Facebook

Komentavimo taisyklės ir atsakomybė

REKLAMA

Parodos

Spalio mėn.
Pirmadienį – penktadienį nuo 10 val. iki 17 val.  Kuršėnų kultūros centro kalendorių ekspozicija (Ventos g. 11A, Kuršėnai) Kalendorių ekspozicija „Senieji kalendoriai“. Ekspoziciją galite aplankyti kasdien (išskyrus savaitgalius) ir visų kultūros centre vyksiančių renginių metu. Dėl ekspozicijos lankymo grupėms su nemokamu gidu prašome iš anksto susitarti telefonu (8-41) 50 80 52 arba el. paštu kursenukultura@gmail.com

EDUKACINĖ VEIKLA

Spalio mėnesį
8 val. – 18 val. Pirmadieniais-penktadieniais Etninės kultūros ir tradicinių amatų centre, (Ventos g. 7A, Kuršėnai) keramikos (lipdymo, žiedimo, dekoravimo), sausos vilnos vėlimo, kiaušinių marginimo vašku, juostų pynimo, kalėdinių žaislų varstymo iš šiaudų edukaciniai užsiėmimai. Priimamos grupės: 1,5 val. vaikui 2,00 Eur, 1,5 val. suaugusiam 4,00 Eur. Užsiėmimų datą ir laiką derinti tel. ( 8-41) 58 34 22.

Kiekvieną pirmadienį ir trečiadienį
19 val. Kuršėnų kultūros centro choreografijos  salė (Ventos g. 11A, Kuršėnai) aerobikos užsiėmimai „Kangoo Jumps“. Abonemento kaina 35 Eur. Pirmas užsiėmimas nemokamai. Patalpas nuomoja instruktorė Kristina tel. 86 82 52244.

Užfiksavote įvykį? Buvote renginyje? Turite gražių nuotraukų su Kuršėnais? Rašykite mums el. paštu: kursenai@kursenai.lt ir mes tai paskelbsime!

Kopijuoti, platinti galima tik gavus raštišką ar žodinį Kūrybinės raiškos centro sutikimą.

Visos teisės saugomos. © 2012
Kūrybinės raiškos centras

Tapkite Kursenai.lt žurnalistu!

Turite naujienų?

Susisiekite su mumis!

Reklamuokitės mūsų portale

Ką aplankyti Kuršėnuose?

Ką veikti Kuršėnuose?

Ieškote naudingos informacijos?

Susipažinkite su komentavimo taisyklėmis

Valdytojas:

 

 

Portalas:

Mus galite rasti: